Zehirsiz Ev Çiçekleri Nelerdir?
3 mins read

Zehirsiz Ev Çiçekleri Nelerdir?

Evinizde bakımını üstlendiğiniz çiçekler güzel görüntüsü ve hoş kokusuyla bizleri memnun etse de içerisinde zehirli olan türleri de mevcuttur. Pek çok kişi yetiştirdiği çiçeğin zehirli olduğunun farkında olmadan güzelliğine aldanarak zehirli bitkileri yetiştirmeye devam eder. Özellikle salon da yetiştirilen bitkilerin çoğu zehirlidir. Büyük yeşil yapraklı olan salon çiçekleri aslında zehir olsa da insan sağlığına büyük zararı bulunmamaktadır. Evi ve iş yeri için çiçek almak isteyen kişiler çiçekli bitkileri tercih etse de zehirli ev çiçeklerini yetiştirmek zordur. Zehirsiz çiçekler gölgede de yetişen ve bakımı çok büyük detaylar istemeyen çiçeklerdir. Zehirsiz çiçekler sürekli su istememekle beraber ilaçlama gibi büyük detaylar gerektirmez.

Zehirsiz Çiçek İsimleri

Evlerimizde beslediğimiz bazı çiçeklerin zehirli olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle süs bitkisi olarak kullanılan bazı çiçekler zehirsiz ve görünümü güzeldir. Bu zehirsiz çiçekler arasında:

Afrika Menekşesi

Afrika Menekşesi evlerin pencerelerini süsleyen ve renk renk çiçekler açan bir bitkidir. Bakımı zehirli bitkilere oranla daha zor olmakla beraber doğru bakımı yapıldığı zaman evinzie güzellik katacaktır.

Eğrelti Türleri

Eğrelti Türleri evlerde çok kullanılmasa da hiç zehri bulunmayan bir bitkidir.

Kolyos, Dreçena, Gardenya

Evlerde en çok kullanılan süs bitkilerinden olan bu bitkiler dışında cam güzeli, uyku çiçeği, orkidenin tüm türleri, bambu türleri, kedi merdiveni gibi çiekler zehirsiz ev bitkileridir.

Ev sahipleri tarafından bu bitkiler rahatlıkla evlerde ya da bahçelerde yetiştirilebilir. Özellikle evlerinde çocuğu olan kişiler zehirsiz ev bitkilerini besleyerek evlerini daha güzel bir hale getirebilirler.

Küçük Çocuklarınıza Öğretin!

Küçük çocuklarınızı çiçeklerden korkutmak işe yaramayacaktır. Onlara çiçeklerle ilgili bilgileri sevgiyle ve sevdirerek öğretirseniz kesin işe yaradığını göreceksiniz. Süs bitkilerinin evinizi güzelleştirdiğini onlara öğrettikten sonra sulama yaparken beraber yapmanızı öneririz. Çiçeklere dokurnursan çok üzülürler, hasta olurlar. Bak ben hiç dokunmuyorum gibi sözler ona güven verecektir. Yani sana zarar verir, cız, kaç kaç gibi sözleri kullanıp yasaklamaya girişirseniz çiçeklerden çiçeğiniz bir süre sonra soğusa bile yasakladığınız şeyleri yapmaya devam edecektir. O anlamaz, aklı ermez diye düşünmeyin çok iyi anlayacaklarını unutmayın.

Zehirli diye evden atacaksanız, bitkilere gelmeden önce evlerimizde yenildiği ve içildiği zaman öldüren maddeleri aklınıza getirin. Örneğin sıvı ve toz deterjanlar, parfüm, krem vb. ürünler gibi ürünler sizin sağlığınıza zarar verse de evinizde tutmaya devam ediyorsunuz. Öyle insanlar var ki yıllarca çok severek yetiştirdiği bitkiden yıllarca zarar görmediği halde zehirli olduğunu duyunca paniğe kapılarak çöpe atıyor. Halbu ki düşündüğünüzde meyvesini yediğimiz bitkilerin bazıları bile zehirli ama olgun meyveleri güzelce yiyoruz. Zehirli ev bitkisi diye abartılan kauçuk ve benjamin incir ağacı ne kadar zehirliyse diğer bitkiler de o kadar zehirdiler işte. Fakat çamaşır suyu ve seterjanlar kadar öldürücü etkiye sahip olmadığını unutmamanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir