Fesleğen Çiçeği Anlamı
3 mins read

Fesleğen Çiçeği Anlamı

Hem ülkemizde hem de tüm dünyada olduğu gibi balkonda veya ev içinde çiçek yetiştirmek ilgi çekici hobiler arasında yer alıyor. Balkon çiçekleri veya ev çiçekleri arasında yer alan, yılın her mevsiminde özellikle ev içinde canlı kalan bir çiçek arıyorsanız fesleğen çiçeğini size önerebiliriz. Hem yetiştirilme şekli hem de canlılık süresi oldukça uzun olan bu çiçek ülkemizde en çok tercih edilen çiçek olarak kabul edilmektedir. Anlam olarak sevgiyi, rahatlığı ve huzuru temsil eden fesleğen çiçeğinin aynı zamanda pek çok faydası da vardır. Fesleğen çiçeğinin en ilginç yönü de kokusu ve aroması olmaktadır. Ülkemizde çok sık tercih edilmese de yemeklerde de kullanıldığı gözlemlenen fesleğen için tıbben zararlı bir noktası bulunmamaktadır. Bu sebeple de isteyen kişilerin salatalarında kullanması da mümkündür. Fesleğen aynı zamanda salgıladığı koku sebebiyle sinekleri bulunduğu ortamlardan uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle hiç bir kimyasal olmadan evinizde olan sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Fesleğen Hediye Etmek Ne Anlama Gelir?

Bildiğiniz gibi her çiçeğin hediye edilmesinin belirli başlı anlamı bulunmaktadır. Fakat bir kişiye fesleğen çiçeği hediye edecekseniz kişinin çiçeğe ilgi duyması ve çiçeklere karşı ilgisi olması önemlidir. Zira çiçek günlük suya ihtiyaç duymaktadır. Çiçeği düzenli olarak suladığınız zaman kuruyan bölümlerin kesilmesi gerekir. İlgi görmeyen fesleğenler kısa süre içinde kurur. Bu sebeple çiçeği hediye etmeden önce hediye edeceğiniz kişinin çiçeğin bakımını üstlenmesi önemlidir. Yani eğer birinden hediye olarak fesleğen çiçeği aldıysanız kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü Orta Asya kültüründe çiçeğin ruhunun olduğuna ve çiçeklerin sizi dinlediğine inanılmaktadır.

Fesleğen Çiçeği Hikayesi

Fesleğen çiçeği hikayesi eskilere dayanır. Çıkış kaynağı Güney Asya olan çiçeğin ilk olarak Hindistan’a giden kolonicilerin etkisiyle dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Çünkü Fesleğen çiçeği Avrupa ve Amerika’da görülmez. 45 cm kadar boya ulaşabilen, son derece kısıtlı alanlarda dahi göz alıcı etki sunan fesleğen çiçeği oval yaprak yapısı ve sık yapraklarıyla ön plana çıkar. Aynı zamanda yeşil renge sahip olan bu çiçek küçük fakat parlak gösterişli çiçekler açabilir. Toprak azalması olduğu zaman 15 günlük dönemlerde çiçeğe daha güçlü ve parlak görünmesi için bakımını en iyi şekilde yapmanız gerekir. En iyi şekilde bakımını yaptığınız çiçeğinizin bir anda daha canlı hale geldiğini görebileceksiniz. Çiçeğinize iyi bakmadığınız takdirde kısa süre içerisinde solduğunu, yapraklarının döküldüğünü ve hatta bitkinizin öldüğünü görebilirsiniz. Fesleğen eğer sizin ruhunuzu yansıtıyorsa siz de çevrenizde olan insanlara rahatlıkla hediye edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir