Kesme Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?
4 mins read

Kesme Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

İnternette veya etrafta gördüğünüz o güzel kesme çiçek buketlerin ne anlama geldiğini veya nasıl bakıldığını merak etmişsinizdir. Size herhangi birinden sürpriz bir şekilde gelen buketler sizin mutlu olmanız için güzel ve yeterli sebeplerden olmaktadır. Açıkcası doğal, doğadan ilham alınarak düzenlenmiş, taze mevsim çiçeklerinden oluşan bir buketi elimize aldığımızda ne bakmaya ne de koklamaya doyamayabiliriz.Bu noktada bu güzellikler de bir konu haline geliyor. Peki, kesme çiçek bakımı nasıl yapılır?

Kesme Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu denli özenle hazırlanmış doğanın bizlere sunduğu güzelliklerin bir araya getirilerek hazırlandığı kesme çiçek buketlerine günlerce baksak ne güzel olurdu. Bu güzelliğin keyfini daha uzun süre yaşayabilmek için kesme çiçek üreticilerinden dağıtımcılarına, toptancılarına, çiçeklerine ve çiçekler de evimizdeki vazolardayken bizlere düşen bazı yapacaklar vardır. Herşeyden önce kesme çiçek üreticilerinin doğru çiçeği doğru mevsimde doğru yöntemlerle yetiştirmiş olmaları gerekir. Çiçeklerin kesilip uygun şekilde bağlandıktan sonra çiçeğin özelliğine ve iklimine bağlı olarak değişkenlik gösteren pek çok özelliği vardır. Tropikal çiçekler için ılık bir ortam olması gerekirken doğru yöntemler uygulandığında çiçeğiniz daha uzun ömürlü olacaktır.

Çiçeği satın aldığınızda veya hediye aldığınızda kendi lokasyonunuza uygun özeni göstermeniz gerekiyor. Bu durumda en ideal olan şüphesiz uzun yollar geçirerek gelen çiçeklerin bakımı aslında çok zor değildir. Bu çiçekler karanlıktan çıkarılıp beklemeden temiz su dolu kovalara koyulursa  çiçeğin solmaması sağlanacaktır. Çiçek evinize gelir gelmez yaprakları suya değmeyecek şekilde temizleyerek saplarından boylarına göre bir oranda keseceğiz. Daha sonra gerekli ilaçtan ekleyerek yarısına kadar su dolu temiz kovalara koyalım. Musluk suyunun temizlenmesi, besin değeri kazanması ve çiçeklerin rahatlıkla çekeceği hal almasını sağlayın.

Evinizde buketleri düzenleyip gönderirken vazodaki suya eklediğimiz besini çiçeklerin maksimum seviyede açmalarını, renklerini ve kokularını ortaya çıkarmaları sağlanıyor. Yalnızca mutluluğunuz için kesme çiçeklerle hazırlanan buketler, sizlerin yapması gereken de işte budur. Temiz bir vazoyu musluk suyuyla doldurarak çiçekleri vazoda tutmanız gerekir. Bu şekilde çiçekler 10 ile 15 gün süreyle, hem de günden güne serpilip güzelleşerek ömürlerini yaşamaktadır. Bu güzel çiçeklerin keyfini daha uzun süre sürmek için çiçekleri sularken sprey şeklinde sulamanız gerekir. Çiçeğin bakımını yaparken vitaminler de uygulayarak daha iyi olmasını sağlayacaksınız.

Kesme çiçekler alan kişiyi çok mutlu ettiğinden dolayı evinizde her daim görmek isteyebilirsiniz. Bundan dolayı bakımını en iyi şekilde yapmanız gerekir. Bakımını en iyi şekilde yaptıktan sonra çiçeğinizin uzun ömürlü olduğunu görecek gördüğünüzde de mutlu olacaksınız. Size hediye gelen birşeyi her daim saklamanız hem sizin karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi hem de onun size aldığı hediyenin sizin için özel olduğunu anlayacaksınız. Kesme çiçek olarak adlandırılan topladığınız ve beslediğiniz çiçekler hemen herkesin gözüne güzel görünmekle beraber evlerini süslemektedir. Bir bahçeden kopardığınız bir gülü bile aynı yöntemlerle büyütebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir