Leylak Çiçeğinin Anlamı ve Özellikleri
3 mins read

Leylak Çiçeğinin Anlamı ve Özellikleri

Bodur bir ağaç türü olan leylak çiçeği kendi güzelliğini göstermese bile kokusundan sizlere bahseden bir çiçektir. Asıl adı Syringa vulgaris olan Leylak çiçeğine balkon, bahçe ve iç mekanda bakabilirsiniz. Bu hoş kokuya siz de sahip olmak içn çiçeğin bakım detaylarına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda leylak çiçeği de diğer çiçekler gibi evrensel bir dile sahiğtir. Bu sebeple leylak çiçeğinin anlamı da bu çiçeği seven kişiler tarafından merak edilmektedir.

Leylak çiçeği güneşli alanları sevmekle beraber yakıcı bir ortamda olmamalıdır. Bu sebeple gölge olan alanlar onlar için daha idealdir. Balkonda, bahçede ya da iç mekanda yarı gölge olan yerlerde durmalısınız Toprak içerisinde asit bulunması gereken Leylak çiçeğini sulamak için musluk suyunu tercih edebilirsiniz. Bu çiçekler genelde susuzluktan ölebilirler. Bundan ötürü yaz aylarında haftada bir gün sulanmaları gerelir. Özellikle de akşam ya da sabah saatlerinde sulanmalıdır. Eğer çiçeğinizin budamasını yapacaksanız solmasını beklemelisiniz. Çiçeğiniz tomurcuk halindeyken budama yapılması doğru değildir. Hem soğuğa hem de sıcağa dayanıklı bir çiçektir. Kar yağdığı zaman balkonunuza vurursa saksıyı içeri alabilirsiniz.

Leylak Çiçeği Anlamı

Bahar aylarında çiçek açan Leylak çiçeği anlamı hem sevgi hem güvendir. Bunun dışında asillik ve yükseklik anlamını da taşır. Mor renge yakın bir rengi olan leylak çiçeği bazı ülkelerde büyülüdür. Renklerine göre leylak anlamları:

  • Beyaz leylak çiçeği saflığı ve masumiyeti simgeler.
  • Menekşe leylak çiçeği yani en bilinen hâli olan leylaklar maneviyatı sembolize eder.
  • Mavi leylaklar ise mutluluğu ve huzuru ifade eder.
  • Eflatun renginde olan leylak çiçeği aşkı ve tutkuyu temsil eder.

 

Leylak Çiçeği Özellikleri

Mor ve eflatun arasında bir renge sahip olan Leylak çiçeğinin aynı zamanda sarı, pembe ve beyaz gibi farklı renkleri de vardır. Genelde Çin, Trakya ve Balkan ülkelerinde bulunan bu çiçek yıllar boyunca hayatta kaldığı için her yıl tekrar etmek zorunda kalır. Zeytin ağacıyla aynı aileye aittir. Sekizinci evlilik yıl dönümü hediyesi olarak verilebilir. Kokularının harika olması sebebiyle parfümeri ve kozmetik alanında da kullanılabilir. Aynı zamanda uçucu yağ olarak kullanıldığında cilt problemlerini tedavi eden bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarını yok etmeye de yardımcı olurlar. Mide rahatsızlıklarını önlediği ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Depresyona karşı da etkili bir madde olduğu için evde leylak yetiştirmek insanlara huzur vermektedir.

Leylak Çiçeği Hikayesi

Leylak çiçeği kendine özgü bir hikayesi vardır. Bu hikayeYarı keçi ve yarı insan vücuduna sahip olan Pan, periye aşık olduğu için bir türlü peşini bırakmaz. Peri de ondan kaçmak için kendini bir leylak ağacına dönüştürür. Ancak ağaç öyle gösterişli ve hoş kokuludur ki Pan Ağacın saplarından bir boru yapar ve onu flüt gibi çalar. Bu nedenle adı syringa’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir