Yaprak Biti Nedir?
3 mins read

Yaprak Biti Nedir?

Bahçede, ofiste, evde veya balkonda yetiştirdiğiniz ve onlara çok dikkatli ve gereken özeni göstererek bitki yetiştirebiliriz. Bütüten güzel çiçekler açmaya başlayan ve meyve vermesi için her türlü bakımı yapabiliriz. Bunu yapmak için gereken ortamı, uygun ışığı, havayı ve gübrelemeyi sağlamalısınız. Düzenli bir şekilde suladığınız zaman solup kurumasını engellersiniz. Fakat bu kadar şeyi yapmanıza rağmen istenmeyen durum da yaşayabilirsiniz. Bu durumlardan biri de yaprak biti dediğimiz bitkiyi öldüren, kurutan ve gelişimini engelleyen bitkinin düşmanıdır. Bu yaprak bitleri yeşil veya renkli olmakla beraber küçük zararlı canlılardır.

Yaprak bitlerine yeşil bit adı da verilir. Ayrıca küçük olmakla beraber bitkinin gelişimi tamamen durabilir ve bitki açısından zararı büyüktür. Yaprakların öz suyunu emerak yaprakların susuz kalarak kurumasını sağlayacaktır. Bu susuz kalmanın sonucunda da bitki fotosentez yapmayıp, solacak ve gelişimi duracaktır. Dışarıda olan bitkilerinize yakın başka bitkilerin üzerinde oluşmasından sonra sizinkilere sıçrayarak zarar verebilir. Bu bitler çabuk üreyerek kısa sürede bitki için büyük sorunlar oluşturabilir.

Yaprak Biti Sorunu Çözümü

Yaprak bitleri bitkinin gelişip, büyümesini tamamen etkileyen ve bitkiyi susuz bırakarak kuruyup solmasını sağladığı için bitkinizi sürekli korumanız gerekir. Fakat bu yaprak bitinden kurtulmak o kadar da zor değşldir.

Yaprak bitinden kurtulmanın ilk yolu uğur böceğidir. Uğur böceği yaprak bitiyle beslenen ve bitkilerin üzerine konup yaprak biti oluşumunu engelleyecektir. Diğer bir yöntem de Arap Sabunu karışımıyla hazırlanan ilaçtır. Ilık olan 1 litre suya 5-6 kaşık Arap sabunu atarak iyice karıştırıp bir püskürtme kabına ekleyin. Her gün en az 1 kez olmak üzere bitkinin köküne ve yaprak bitleri üzerine sıkın. Çok kısa sürede bitkide yer alan yaprak bitlerinin döküldüğünü göreceksiniz. Bu işlemi de günde 2-3 kere yaparak bitlere karşı önlem alabilirsiniz. Arap sabunu bitkilere musallat olarak bitlerin veya sineklerin uzaklaşmasında etkilidir. Tam bir doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Arap Sabunu kullanmak dışında zirai ilaç da kullanabilirsiniz. Arap sabunu yöntemi evde imkanlar dahilinde deterjan veya ona benzer ürünlerle yapılır. Bitkilerde oluşan yaprak biti ya da diğer haşereler le ilgili bazı yöntemler mevcuttur. Çimlenmeyi sağlamak için aspirin yöntemi, oksijenli su, tarçın karışımı ve yağ, sabun, karbonat karışımı ile püskürtme kabı içinde bitkiye bol miktarda haşere ve bit oluşumu önlenecektir. Tüm bu yöntemleri evde imkanlar dahilinde kolaylıkla hazırlayıp bitkinize uygulayabilirsiniz.

Yaprak Biti İnsana Bulaşır Mı?

Bitki bitincen olan yaprak biti de diğer bitler gibi hızlı üreme gerçekleştirilip bölgeyi tamamen sarabilir. Koloni kuran haşereler oldukça rahatsızlık verirler. Yaprak biti, astım veya bronşiti olanlar için solunum sıkıntısı oluşturmakla beraber bitkinizin ölmemesi için önlenmesi gereken bir durumdur. Her ortamda yaşayan bu bitkilerin bakımının ve ilaçlanmasının yapılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir