Lale Bakımı Hakkında Herşey…
3 mins read

Lale Bakımı Hakkında Herşey…

Lale, rengarenk görünümüyle hayatımızı şenlendiren çiçeklerden yalnızca biridir. Laleyi özel bir çiçek yapan bir özellik varsa o da nisan ayı boyunca hemen her yerde görünmesidir. Özellikle İstanbul’da yaşayan biriyseniz ay boyu gittiğiniz hemen her parkta hemen her bahçede lale ile karşılaşmanız mümkündür. Bu muhteşem çiçeğe evde bakacağınızı da biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız sizlere bugün Lale bakımı hakkında herşey den bahsetmek istiyoruz. Okumaya devam ederek siz de lale bakımıyla ilgili detayları  öğrenin.

Lale Ne Zaman Dikilmeli?

Lale bakımı için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de çiçeğin ne zaman dikileceğine karar verilmelidir. Özellikle sonbahar aylarında ekilen lale, ilkbahara kadar daha sağlıklı yürüyebilir. Bu nedenle gelecek sonbahara kadar renkli laleleriniz olabilir. Aynı zamanda lale dikilmeden önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ne tür bir lale diktiğinize dikkat etmektir. Genelde üç yapraklı ve fincan şeklinde olan laleler pek çok dış mekanla uyumlu olsa da bahçe için uyumlu olup olmadığını iyi düşünmeniz gerekir. Eğer laleleri bahçenize ekmeyi düşünüyorsanız bunun için en ideal zamanın sonbahar bitimi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bahçeye lale soğanı ekebilmek için ideal zamanın da 4 ile 5 derece düştüğünü de anlayabilirsiniz. Bu dönemde bahçenize lale ekebilir ve ilkbahar aylarına kadar rengarenk ve sağlıklı lalelere sahip olabilirsiniz. Diğer yandan da laleleri bir saksıya ekmeyi düşünüyorsanız evde bir saksı kullanmanız yeterli olacaktır.

Lale Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen her yerde gördüğünüz laleler genişleyip bulunduğu alana yayılmayı sevdikleri için doğru ve geniş vazolar tercih etmelisiniz. Vazo seçerken uzun vazolar seçip yukarı doğru büyümesine izin vermelisiniz. Laleler de diğer bitkiler gibi ara sıra budanmaya ihtiyaç duyarlar. Fakat lale saplarını budarken lalelerin vazoya göre şekillendiklerini unutmamanız gerekir. Hatta lalenizi budarken 45 derecelik açıyla yana yatırdığınızda budandıktan sonra sularsanız suyu daha iyi çekecektir. Diğer bitkilere göre suyu en çok seven bitkilerden biri de lalelerdir. Soğuk ve tatlı suyla beslediğiniz laleleriniz her zaman canlı kalacaktır. Lalelerinizin suyunu her gün değiştirebilir hatta suyunu değiştirirken hafif budamalar da yapabilirsiniz.

Işığa duyarlı olan lalelerin çiçekleri olduğu için çiçek açana kadar güneşte bekletebilirsiniz. Fakat çiçek açtıktan sonra güneş ışığına daha fazla maruz bırakmamanız gerekir. Şayet lalenin yanına başka saksı çiçekleri eklemek istiyorsanız lalelerin diğer çiçeklere karşı çok hassas olduğunu bilebilirsiniz. Özellikle nergis gibi zararsız çiçekler bile içerisinde bulunan maddeler sebebiyle lalelerin ömrünün kısalmasına neden olabilir. Lalenin yanına ekmek için gül veya ortanca gibi çiçekleri tercih edebilirsiniz. Baharın müjdecisi olarak bilinen lalelerin renkleri canlı kalması için bakımı iyi yapılmalıdır. Siz de evinizde lale yetiştirmek istiyorsanız tüm ince detayları öğrenmeli ve ona göre bakımını yapmalısınız. Laleler ile evinizi daha güzel hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir