Evinize Şans Getiren Bambular İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
3 mins read

Evinize Şans Getiren Bambular İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Asya Bölgesinde hatta özellikle Çin’de görülen kısa sürede popüler olmayı başaran bambular hem görünümleri hem de kolay bakımıyla çiçek bakmaya yeni başlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bulunduğu evlere hem bolluk hem de bereket getirdiğine inanılan Bambular ile ilgili bilmeniz gerekenler ile ilgili siz değerli okurlarımıza bilgi vermek istiyoruz.

Şans Bambusu Nedir?

Bambusoideae olarak adlandırılan Şans Bambusu sap kısmıyla dikkatleri çeker. Aslında orjinal bambu ailesinde yer almayan bu bitki bambu ağacıyla benzerlik gösterdiği için bu adı almıştır ve bir bambu bitkisi olarak tanınmıştır. Dracaena Sanderiana adıyla da bilinen şans bambusu farklı şekillerde, tek veya birkaç bambu dalının bir araya gelmesiyke büyümektedir. Hem düz, hem kıvrımlı hem spiral hem de kafes görünümüyle dikkatleri çeken bambular dekoratif şekilde kullanılırken pek çok seçeneği de sunmaktadır. Eğer bambu çiçeğini isterseniz suda isterseniz de toprakta yetiştirme imkanınız vardır.

Şans Bambusu Gerçekten Şans Getiriyor Mu?

Çin kültüründe olan inanışa göre şans bambusu hem bulunduğu mekana hem de o mekanda yaşayan kişilere şans ve uğur getirmektedir. Kişiler de dileklerine ve isteklerine göre farklı formlarda bambuları bir araya getirmektedir. Mesela mutluluk, zenginlik ve uzun hayat dileyen kişiler için üç adet şans bambusu sapı tek bir vazoda yer alıyor. Eve bereket ve bolluk getirmek için de birden fazla bambu dalı iple veya bitkiyle bağlanmalıdır. Birbirine bağlı olan bambu sayısı ne kadar çok ise o kadar zenginliği ve ihtişamı simgelemektedir. Bambu bitkisi genelde evlerin salonunu süslemektedir.

Şans Bambusu Bakımı Nasıl Yapılır?

Şans bambusu bakımı çok zor olmayan bir bitki türüdür. Öncelikle sağlıklı bir bambu bitkisi seçerseniz işiniz daha kolay olacaktır. Solmuş, işe yaramayan ve sararmış olan bitki seçerseniz bakımı biraz zor olacaktır. Sapından üst kısmına gelinceye kadar yemyeşil yapraklarında çürüme ya da sararma olmayan bir bambu seçtiğiniz zaman daha kolay büyüteceksiniz. Şans bambusunu suda ya da toprakta büyütebilirsiniz. Bitkinin suda bakımı daha kolay olduğu için siz de bitkinize size vereceğimiz tavsiyelerle suda bakabilirsiniz.

Şans bambunuzun bakımını yaparken öncelikle bir cam kap almanız gerekiyor. Uzun ve tekli kaplara sahip olan bambu saplarını doğrudan ışık almasını sağlayan cam kaplara koyabilirsiniz. Eğer bambuların tüm dalları bir arada sabitlenmişse onlara suda rahatça bakacağınız bir tabak kullanabilirsiniz. Bambunuzu doğrudan musluktan aldığınız suyla sulamak yerine içme suyuyla sulamanız gerekiyor. Bitkileri vazoya yada kaba koyduktan sonra köklerini tamamen kaplayacak şekilde su doldurmanız gerekir. Bu suyu ayda bir veya iki ayda bir şekilde değiştirebilirsiniz. Şans bambusu ışığı çok sevmekle beraber doğrudan güneş ışığına maruz kalması ona zarar verebilir. Bu sebeple pencere önüne koymak yerine güneş alan bir odada bakmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir