İnci Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
4 mins read

İnci Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Müge çiçeği olarak da bilinen bu çiçekle alakalı bilgileri sizler için topladık. Tarihimiz boyunca mitolojik hikayeler, efsaneler veya dini hikayeler bakımından çiflerin yeri büyüktür. Hemen hepsi neredeyse öenm arz eder. Nergis denildiği zaman aklımıza şüphesiz Narcissus, şakayık denilince aklımıza kıskançlığa kurban giden Paeon gelse de bu efsaneler birşeyleri sembolize mi ediyordu yoksa insanlar çiçeklerin güzelliğini bu hikayelere mi yakıştırdı bilmiyoruz.

Yetiştirildiği ülkelerde Mayıs ayından itibaren açmaya başlayan inci çiçeği hem zarif duruşu hem de görünümüyle bahar çiçekleri arasında yer almaktadır. Geçmiş zamandaki efsaneye göre de Mayıs ayında birinden hediye olarak inci çiçeği alırsanız yıl boyu şanslı olma ihtimaliniz çok yüksektir. Fakat inci çiçeğinin hikayesi bu kadar da mutlu değildir. Mutluluk ve şans getirdiğine inanılan inci çiçeği efsaneye göre yanındaki ağaç dallarına konan bir bülbüle aşık olmuş. Ancak aşkını belli etmek için çok utangaçmış. İpek gibi sesiyle tüm ormanı büyüleyen bülbül, bir gün gelmemeye başlayınca inci çiçeği çok üzülüp yalnızca bülbülün geldiği mayıs ayında açmaya başlamış. Aynı zamanda Hristiyan resimlerinde de kullanılan İnci çiçeği alçak gönüllülüğü de temsil etmektedir. Bir diğer efsaneye göre Meryem’in İsa’nın ölümünden sonra önündeki haç işaretinin üstüne döktüğü gözyaşı onu bir inci çiçeğine dönüştürüyor. İşte bundan dolayı inci çiçeği bazen “Mary’nin(Meryem’in) gözyaşları” olarak da anılıyor.

İnci Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Temren şeklinde yaprakları, zarif sapları üzerinde bulunan çan şeklindeki beyaz çiçekleriyle zambakgiller ailesinden olan inci çiçeği görüntüsüyle de adının hakkını vermektedir. Aslında küçük, beyaz ve değerli bir inci görünümüne sahip olan inci çiçeği en güzel mayıs çiçekleri arasında bulunmaktadır. Bu güzellik için de bakım yapmanız gerekiyor. Unutmayınız ki doğru çiçek bakımı yaptığınızda tüm çiçeklerin ömrünü uzatabilirsiniz. İnci çiçeklerinin yoğunluğunu korumak için ilk yapmanız gereken şey çiçeğinizi doğrudan güneş ışığından uzak tutmaktır. Direk güneş ışığına maruz kalan çiçeğiniz zarif ve eğik boyunlarıyla karşımıza çıkabilir. Aynı zamanda çok sıcak veya çok soğuk ortam da inci çiçeğine uygun bir ortam olmamaktadır.

İnci çiçeğine iyi baktığınız zaman kış mevsimine doğru yaprakları dökmeye başlayabilirsiniz. İnci çiçeği, gölgeli ve rutubetli yerleri sevdiğinden dolayı eğer bahçeli bir eviniz varsa onu ağacın gölgesinde yetiştirebilirsiniz. Diğer taraftan inci çiçeğinin bakımında sulamanın da önemi çoktur. Düzenli sulamanız gereken inci çiçeğini genelde aynı gün sulamanız gerekiyor. Ayrıca yılda bir kez de vitamin desteği vererek bitkinizin uzun süre canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bahar aylarının gelmesiyle beraber inci çiçeği gibi pek çok saksı çiçeği ile yaşam alanlarınızı süsleyebilirsiniz. Özellikle balkonlu ya da bahçeli eviniz varsa renkli görünümüyle bu çiçekler evinizin daha güzel görünmesine neden olabilirsiniz. Beğendiğiniz çiçeğin bakımını doğru yaparak siz de evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir