Sardunya Çiçeği
3 mins read

Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği, yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte saldıkları güzel kokusu sayesinde çokça yetiştirilen bir bitki türüdür. Balkonda ve bahçelerde yetiştirilen bu bitki türünün bakımı ve yetiştirilmesi kolaydır. Yaz aylarının sıcaklığı karşısında susuz kalsalar bile görüntüsünü bozmayan çiçeklerdir.

Sardunya Çiçeği ana vatanı Güney Afrika olan bir çiçek çeşididir. Genellikle kırmızı, pembe ve beyaz renkleriyle bulundukları ortamı süslerler. Sıcak havayı seven Sardunyalar genellikle ülkemizin sıcak illerinde yani Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

Sardunya Çiçeğinin Özellikleri

Sardunya’nın 400 farklı çeşit türü bulunmaktadır. Bu türler arasında yaklaşık olarak 230 tür sardunya doğa kendiliğinden yetişmektedir. Bu türlerin bazıları melezleme yoluyla ortaya çıkarken bazıları mutasyon yoluyla yetişirler.

Sardunyaların renk renk açan çiçekleri yalıtkan ve katmerli özelliklere sahiptir. Sardunya’lar genellikle balkonlarda veya bahçelerde yetiştirilirler. Ev içerisinde yetiştirilmesi pek önerilmez.

Sardunya Çiçeği ve Anlamı

Sardunya çiçeğinin çok fazla çeşidi vardır. Ancak genellikle anlam olarak huzur, güven ve dostluğu ifade etmektedir. Sardunya çiçeğini hediye ettiğiniz bir kişiye “her daim yanındayım” gibi bir mesaj vermiş olursunuz. Sardunya’lar sevgi ve mutluğu ifade edebilir. Bu nedenle sevgilinize ya da eşinize hediye olarak da alabilirsiniz.

Sardunya Çiçeğinin Faydaları

Sardunyalar bulunduklara ortama huzur veren bir özelliğe sahiptirler. Salgıladıkları koku sayesinde bulundukları ortamı ferahlatırlar. Uğur getirdiği düşünüldüğünden bulundukları ortama şans, barış, güzellik ve anlayış getirirler. Stresli bir ortama yerleştirilen sardunyanlar salgıladıkları koku sayesinde ortamı yumuşatabilirler.

Sardunyalar açtığı zaman renklerinin canlılığı bulundukları ortamdaki insanları psikolojik olarak etkileyerek mutluluk hormonu salgılamalarına neden olurlar.

Sardunyaların yaprakları yaraların kapatılması için gerekli olduğu durumlarda kullanılabilir. Sardunya yağı nemlendirici bir yapıya sahip olduğundan vücudunuza krem olarak sürebilirsiniz. Bu sayede cildinizin gençleşmesine ve güzelleşmesine neden olabilir.

Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Sardunya Çiçeği bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bu çiçeğin bakımı şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak Sardunya Çiçeğinin uzun ömürlü olması ve düzgün bir şekilde yetiştirebilmeniz için, yetiştireceğiniz konumun ılık ve nemli bir havaya sahip olması gerekir.

  • Sardunya çiçeğini kışın havaların soğumasıyla birlikte koruma altına almanız gerekir. Genellikle hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiği zamanlarda korumaya almalısınız.
  • Sardunyalar çiçeklenmeye başladığı zaman biraz daha gölge ortamlara alınması iyi olabilir. Rüzgârlı bir ortamda kaldığı zaman çiçekler zarar görebilir.
  • Her çiçeğin ihtiyaç duyduğu gibi sardunyaların da saksı değişimini yapmanız gerekmektedir. Mart veya nisan aylarında yılda bir seferlik saksı değişimini yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir