Sonbaharda Bahçeye Ekilecek Çiçekler
4 mins read

Sonbaharda Bahçeye Ekilecek Çiçekler

Hem neşeli hem de hüzünlü olan sonbahar aslında hasat zamanının sona erdiğini temsil eder. Sonbahar aylarını düşündüğünüz zaman aklınıza genelde yağmurlu ve kasvetli havalar geliyorsa sonbaharın diğer yüzüyle tanışma zamanınız gelmiş demektir. Çünkü sonbahar gelişiyle birbirinden renkli ve göz alıcı çiçekleri de beraberinde getirmektedir. Modunuzu yükseltecek, içinizi açacak çiçekler eşliğinde bahçenizi zenginleştirmek istiyorsanız Sonbaharda Bahçeye ekilecek çiçekler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mis Kokulu Sümbüller

Zambakgiller ailesinden olan sümbül, Akdeniz’in doğusunda yetişen soğanlı bir bitkidir. Eşsiz kokusu ve muhteşem görünümüyle bütün bahçenizin atmosferini değiştirecek olan sümbülleri kumlu ve gevşek yapıda olan toprağa ekebilirsiniz. Sümbül yetiştirmenin en iyi avantajlarından biri de bu özel çiçeğin dolaylı yoldan güneş görerek büyümesidir. Hava akımından ve soğuk havadan etkilenen mis kokulu sümbülleri 12 derecenin altında yetiştirmemelisiniz. Sonbahar aylarında bahçenizi sümbüllerle donatabilirsiniz. Haftada yalnızca iki kere sulayacağınız bu çiçeklerin bakımını kolayca yapabilirsiniz.

Keskin Kokulu Nergisler

Hem keskin hem de hoş kokusuyla adından hemen her daim bahsettiren Nergisler yalnızca yılın belirli aylarında çiçek açmaktadır. Yunan mitolojisindeki Narkissos’tan gelen Nergisin hikayesi de farklıdır. Yunan mitolojisine göre tanrı ve perinin oğlu olan yakışıklılığıyla adından bahsettiren Narkissos kendine aşık olan kızları beğenmez. Bir gün su içmek için eğildiği pınarda kendi yansımasını görünce kendine hayran kalır. En sonunda kendine aşık olan Nergis, bu imkansız aşkın peşinde ölür gider. Bu çiçek öldüğü yerde sarı renkli ve mis kokulu bir çiçek açar. İşte bu çiçek imkansız aşkın sembolünü yansıtır.

Huzurun Temsili Lavantalar

Akdeniz kökenli ve ballıbabagiller ailesinin üyesi olan lavantalar bir metreye ulaşan boyu, narin gövdesi ve mor çiçekleriyle sonbahar aylarının en gözde çiçekleri arasında yer alır. Uzun saplardan oluşan gövdede olan başaklar oldukça yoğun bir koku barındırır. Lavantanın küçük meyveleri sonbahar aylarında olgunlaşmaktadır. Aynı zamanda bu özel çiçek dünyanın varlığını sürdürmesi için hayati önem taşır.

Aşkın Temsili Siklamen

Aşkı temsil eden en güzel çiçeklerden olan siklamen aynı zamanda tavşankulağı ve buhurumeryem adıyla bilinir. Yaz aylarında uyuyup, havalar soğuyunca yeniden yeşeren Siklamenlerin çiçeklenme süreci boyunca 10 ile 15 derece arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyması gerekir. Bu durum için de sonbahar ayları iyi bir seçimdir.

Yalnızlığı Seven Laleler

Sonbahar deyip de lalelerden bahsetmemek olmayacaktır. Zambakgiller familyasının bir üyesi olan lalenin anavatanı Hindukuş ve Tanrı dağlarıdır. Neredeyse gökkuşağının tüm renklerini barındıran laleler hem edebiyatta hem de tarihte önemli bir yere sahiptir. Bahçenizi renklerle donatmak ve alımlı çiçeklerle süslemek istiyorsanız laleyi tercih edebilirsiniz. Fakat bu özel çiçeklerin büyürken yalnız kaldığını unutmamanız gerekir. Lale ektiğiniz bölgede başka bir çiçeğe veya bitkiye yer vermemenizi tavsiye ederiz. Fazla bitkilerin olduğu yede laleler gelişemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir