Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nedir? Nasıl Bakılır?
3 mins read

Aşkın Gözyaşları Çiçeği Nedir? Nasıl Bakılır?

Anavatanı Madagaskar olan Crassulaceae ailesinin bir üyesi aşkın gözyaşları çiçeği, İngilizler tarafından da mother of millions şeklinde tanınır. Evde, iç ve dış ortamda kolayca bakılabilen bu çiçekler, yapraklarından defalarca üreyebilir.

Yayılımcı bir yapısı olan bu çiçek, yaprağının kenarlarında gözyaşına benzer benzer minik yavrularını toprağa bırakır ve böylece çoğalır. Bu şekilde çoğalma işlemi devalı gerçekleşir bu neden ile saksının zaman içinde dar gelmemesi için saksının dibinde yeni büyüyen aşkın gözyaşı yavrularının temizlenmesi gerekir.

 Aşkın Gözyaşları Bitkisi

Aşkın gözyaşları çiçeği nedir diye sorulur ise bu bitki, bir sukulent çeşidi olmak ile beraber kuraklığa dayanıklı haldedir. Aşkın gözyaşları bitkisi, Kum olan bir toprakta az sulama ile daha verimli hale gelerek büyür. Bulunduğu saksının yeterli su ile doldurulması gerekir.

Güneş ışınlarına direk maruz kalmadan daha çok aydınlık ve havadar yerlere konulması doğru olur. Güneşe fazla maruz kalırlar ise yapraklarında yanıklar oluştuğu gibi hiç güneş görmediklerinde de ışığa ulaşma amacı ile için boyları aşırı uzar. Güneş ışınlarını hiç almadıklarını eğrilik olur ve dik durmak için desteğe ihtiyaç duyarlar.

Aşkın Gözyaşları Nedir?

Aşkın gözyaşı, çiçek açtığı zaman ayrı bir güzelliğe kavuşur; ancak aşkın gözyaşları çiçeği çok zehirli bir bitkidir bu neden ile çocukların ve evcil hayvanların uzak tutulması gerekir. Bu bitkinin küçük bir parçasının yutulması dahi sağlık sorunları oluşturur.

Bu bitki, dalının kesilmesi ve başka bir saksıya konulması ile de çoğalır. Aşkın gözyaşları çiçeği iç mekânda yetiştirilebileceği gibi dış mekânda da yetişebilir; fakat dış mekânda bitkinin yetişmesi daha hızlı ve sağlıklı olur.

Aşkın Gözyaşları Çiçeğinin Bakımı

Aşkın gözyaşları çiçeği bakımı için toprak ve saksının doğru seçimi önem taşır. Suyu içinde tutmayan toprak seçilmesi gerekir ve toprağa biraz da kum eklenmesi iyi olur.

Çiçeğin toprağının 2 yılda bir değişmesi ve drenajın iyi yapılması gerekir. Hava delikleri olan saksı tercihi aşkın gözyaşı çiçeğinin bakımı esnasında önemli bir husustur. Yayılmacı bir bitki olduğundan bir defa ekilmesi ardından devamlı çoğalır ve bir dalı kesilip başka bir saksıya alınabilir. Yazın sıcak havalarda toprak kurudukça sulanabilir; ancak kışın sulanmaya ihtiyaç duymaz. Bu bitkiler çok sulanır ise ölüler bu neden ile yeteri kadar sulamak yeterli olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir