Para Çiçeği Nedir Bakımı Nasıl Olur?
3 mins read

Para Çiçeği Nedir Bakımı Nasıl Olur?

Crassula olarak da tanınan para çiçeği, 4 sene sonra çiçek verir. Çiçek verene kadar yeşil yapraklı bitkiler sınıfında yer alır. Para çiçeğinin adı batıl bir inanca da dayanır. Eğer ki bu çiçek 3 aydan fazla yaşar ise bulunduğu ortama para ve şans getireceğine inanılır.

Para Çiçeği

Kaktüs çeşidi olan sukulente benzeyen para çiçeğinin pek çok çeşidi bulunur. Afrika kökenli olduğu sanılan bitkinin Türkiye’deki çeşitleri daha çok yeşil yapraklı olur ve minik bir ağaca benzeyen gövdeleri olur. Yeşil yaprakları her zaman taze bir görünüm sağlar. Bitkiye 4 senelik bakımın ardından beyaz ve pembe çiçekler verir.

Para Çiçeği Nedir?

Para çiçeği nedir, bitki dünyasının en şanslı bitkilerinden biri olarak kabul edilir. Para çiçeğinin bulunduğu ortam ile kişiye şans ve zenginlik getirdiği düşünülür. İnancın dışında koyu tombul yaprakları, dekor malzemesi olarak da kullanılır.

Para Çiçeğinin Bakımı

Fazla su istemeyen para çiçeğinin bakımı en önemli detayı yer seçimi olur. Yanlış yer seçimi yapılması durumunda bitkinin gelişimi gerilediği gibi bitkinin ölümü de gerçekleşebilir. Çiçeğin duracağı yer, kaç günde sulanacağı ve seçilen saksı gibi birçok detay para çiçeğinin gelişimi açısından önemli detayları oluşturur.  Para çiçeği; fazla sulama, az sulama, güneş ya da rüzgâr alma gibi nedenlerden dolayı yapraklarını dökebilir. Bu durumun önüne geçmek için nedenini bulmak gerekir.

Para çiçeğinin bakımı konusunda her bitkide olduğu gibi sulama konusuna özen gösterilir. Toprak kuruluğu, sulama ihtiyacının en belirgin göstergesi olur. Haftada bir sulanması gereken çiçeğin sulanmasına toprak kuruluğuna göre karar verilebilir.

15 derece sıcaklık altında zorlanan para çiçeği balkon ya da bahçede bakılabilir; ancak sıcaklık 15 derece altına düşer ise iç mekâna alıştırılması doğru olur. Bitkinin çok rüzgâr almaması da gerekli bakımları arasında bulunur.

Rüzgâr almayan ve güneş gören yerlerde yaşayabilen bu bitki, soğuk havalarda çürüyebilir ayrıca bitkinin güneşi ne kadar sever ise sevsin direk olarak güneşe maruz kalması gerekir. Para çiçeği toprak seçimi insanların tercihine bırakılabilir; ancak saksı seçimi daha önem kazanır. Bu bitkinin yetiştirilmesi için geniş saksı tercih edilir böylelikle kökleri de rahat edebilir. Para çiçeğinin çoğaltılması için yaprağı suda bekletilir ve böylece köklenmesi sağlanır Bitki besini kullanarak çiçeğin daha sağlıklı olması sağlanır; fakat bu durumda da aşırıya kaçmamak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir