Mum Çiçeği Nedir Bakımı Nasıl Olur?
3 mins read

Mum Çiçeği Nedir Bakımı Nasıl Olur?

Mum çiçeği, geçmiş dönemlerden günümüze kadar yetiştirilen çiçeklerden biri olur. Anavatanı, Kuzey Avusturalya ve Güney Doğu Asya olan mum çiçeği, Hoya cinsinin de bir türü olur.Mumu andıran yaprakları ile eski zamanlarda da çok sık yetiştirilen çiçek aynı zamanda dekorasyon oluşturmak için de tercih edilir.

Mum Çiçeği Nedir?

 Görünüm ve yapısı itibari ile daha çok geçmiş dönemlerde tercih edilen çiçek, günümüzde pek tercih edilmiyor. Mum çiçeği nedir kısaca sarmaşık ailesine ait olan çiçeğin dik durabilmesi için çubuklar ile desteklenmesi gerekir. Askılı saksı kullanılması halinde çubuklara gerek kalmaz. Yapraklarına dokunulduğunda mum hissi verdiği için adını buradan alan mum çiçeği sahip olduğu koku ile bulunduğu ortamı ferah tutar ve güzel bir koku yayar.

Mum Çiçeğinin Bakımı

Mum çiçeğinin bakımı için en önemli konu toprak seçimi olur. Saksı ve toprak seçiminin yanlış olması halinde mum çiçeği zarar görür. Salon çiçeği olan bitkinin bakımında önemli detaylar vardır. İdeal toprak seçiminin yapılması ve güneş olan ortama konulması gerekir. Güneş gördüğü ortamlarda daha kolay büyüyen çiçek, tomurcuk aşamasında olduğunda yer değişikliği yapılmaması gerekir

Yüksek nemi seven bu çiçekler gelişme dönemlerinde en az 16 C sıcaklığa ihtiyaç duyar. Aydınlık ortamları severler ve uzun süre güneşi doğrudan almamaları gerekir. Serinlikten hoşlansa da dondurucu soğuk iyi gelmez bu neden ile soğuğun uzun sürmeyeceği ve kar altında kalmayacağı yerlerde bakılması gerekir.

Toprağının ıslak kalmamasına özen göstermek gerekir eğer ki çiçeğin toprağı ıslak kalır ise kökleri hastalanır ve çürümeye başlar.15 dereceye kadar olan sıcaklıklarda sorun yaşamaz; ancak daha serin havalarda susuz bırakmak daha doğru olur. Saksıda mum çiçeği yetiştiriliyor ise ve kışın dışarıda bırakılıyor ise sulamamak doğru olur.

Mum Çiçeğinin Faydası

Mum çiçeğinin yaprakları kuvvetli ve bol olur bu sayede bulunduğu ortamdaki havayı çok iyi temizler ve içeri hoş bir koku yayar. Dekoratif anlamda da çok kullanılan mum çiçeği en çok bilinen faydası ortamın havasını iyi derecede temizlemesi olur sadece bu neden için bile bu çiçeği yetiştiren insanlar vardır. Ev ortamının güzel görünmesine katkı sağlayan bu çiçek yapraklarının göz alıcı yapısı ile aynı zamanda önemli bir salon bitkisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir