Kılıç Çiçeği Nedir?
3 mins read

Kılıç Çiçeği Nedir?

 Kılıç çiçeği, Batı Afrika kökenli bir bitki olup kuşkonmazgiller ailesinden olurlar. Bu çiçeğin diğer adları ise Paşa kılıcı ya da peygamber kılıcı şeklindedir. Bu çiçeğe Afrika’da daha çok rastlanır ve geçmişten bugüne şeytan ve cadılara karşı koruma özelliğinin olduğuna inanılır.

Kılıç Çiçeği

Pek çok evde yetiştirilebilen ve tanınan bir süs bitkisi olan  kılıç çiçeğinin fazla bakım istememesi nedeni ile tercih edilir. Dayanıklı bir süs bitkisi olması sebebi ile çiçek yetiştirmek isteyen pek çok insanın ilk tercihi olur.

Saksılı ev bitkilerinin yetiştirmesi marifet ve özen gerektirir; ancak bu çiçeğin az bakım istemesi geçmişten bu güne kadar evlerde öncelik verilmesine neden olur. İnsan yeşilliğe her zaman ihtiyaç duyar. Evde de biraz olsun yeşillik hem de fazla zahmeti bulunmayan çiçek isteyenler için paşa çiçeği önerilir.

Kılıç Çiçeği Nedir?

Kılıç çiçeği nedir; ev ve ofis gibi yerlerde çoğunlukla tercih edilen bitkiler arasında olan peygamber çiçeği, az bakımı gereksinimi ile insanların dikkatini çekiyor. Bakımı her ne kadar kolay olsa da her bitki gibi özen ve hassasiyet ister. Çiçeğe doğru bakım yapılması durumunda sağlıklı büyür ve bulunduğu ortama hoş bir görsellik katar ayrıca ortama adapte olması kolay olan kılıç çiçeği tercih nedeni dekoratif bir görüntüye sahip olmasıdır.

Kılıç Çiçeğinin Bakımı

Gündüz ve gece oksijen veren kılıç  bu özelliği ile kendini diğer çiçeklerden ayırır. Kendine özgü kokusu ve görüntüsü ile estetik olan çiçeğin havayı temizleme özelliği de bulunur. Kılıç çiçeği bakımı; bitkinin az bir su ile sulanması gerekir. Delikli saksı kullanarak suyun dışarı çıkması, kaliteli toprak ve vitamin kullanılması önem taşır.

Karanlıkta kalan çiçeğin yaprakları sararır ve dökülür bu neden ile doğal ışık ortamına konulması gerekir. Çiçeğin budanması sırasında vitamin kullanımı da yapılabilir böylelikle hem çiçek açar hem de gelişim gerçekleşir.

Kılıç çiçeğinin toprağı lifli toprak olur; ancak lifli toprak kullanılmıyor ise toprağa kum karıştırılır.

Kılıç çiçeğinin faydaları arasında devamlı oksijen verip ortamı zehirli gazlardan temizlemesi yer alır. Oksijen salgılamasının devamlı oluşu nedeni ile özellikle yatak odalarında tercih edilir.

Kılıç çiçeğinin çoğaltılması için de bitkiyi köklerinden ayırma yöntemi kullanılır. Alınan kökler başka bir saksıya dikilip sulanır ve bakımına devam edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir