Söz Çiçeği Nedir Nasıl Olmalıdır?
3 mins read

Söz Çiçeği Nedir Nasıl Olmalıdır?

Söz çiçeği ve çikolatası özenle hazırlanan ve ömür boyu hatırlanacak bir törenin en önemli parçaları oluyor. Söz çiçeği nelere dikkat edilir diye düşünür ise öncelikle hangi çiçek alınır ise alınsın toplamda tek sayıda olması önem taşır. Toplamda 11, 13, 15 ya da 17 adet çiçeği olacak şekilde buket hazırlanır. Ne zaman ve hangi amaç ile çiçek yollanırsa yollansın çiçek sayısının tek sayı olması gerekir. Söz merasiminde de çiçek sayısının tek sayı olmasının bir anlamı da sözsüz bir mesaj verilmesidir. Erkek sevdiği kadına sen benim için bu dünyada teksin mesajını yollar.

Söz Çiçeği

Çiftlerin en anlamları günlerinden biri olan söz merasimi, birbirini seven iki insanın evlilik konusunda ilk girişimleri anlamına gelir. Aileler tanışarak kız istenir ve ardından yüzük takılır. Sözde kız tarafına dikkat edildiği gibi erkek tarafı da markaja alınır.

Söz ya da söz kesmek en basit anlamı ile ilişkiye aileler tarafından da onay alıp resmiyete dökmek şeklinde ifade edilir. Evlilik kararını simgeleyen yüzükler, ilk olarak söz merasiminde takılır.  Bu tip durumlarda ne yapılması gerektiği önceden araştırılır, söz çiçeği, çikolata ve yüzükler hazır edilir.

Söz Çiçeği Nasıl Olur? 

Söz çiçeğinde pek çok seçenek olsa da ilk olarak gelin adayının sevdiği bir çiçeğe öncelik verilmesi doğru olur. Kır çiçeklerini seviyor ise, kır çiçekleri bir buket gül içine serpiştirilebilir. Lilyum seviyor ise yine beyaz gül ya da kırmızı gül eşliğinde hazırlanabilir.

Söz çiçeği nedir daha çok özenle hazırlanan ve kıza sözsüz verilen mesajı taşır. Söz çiçeğinin, özenle hazırlandığı gibi sarı ve tonları kullanılmaz. Sevgililiğin bir adım sonrası ve evliliğin bir adım öncesi olan söz merasiminde çiçek tercihi de çok önemlidir. Normal zaman dışından daha gösterişli ve büyük çiçekler tercih edilir.

Söz Çiçeğinin Modelleri

Söz çiçeğinin modelleri çoğunlukla, orkide, kırmızı gül, beyaz gül ya da lilyum kullanılır Bu çiçekler tek başlarına kullanılabilecekleri gibi beyaz gül ve lilyum, kırmızı gül ve lilyum şeklinde de hazırlanabilir.

Söz çiçeği için önemli olan nokta 3 çiçek türünden fazla çiçeğin kullanılmaması olur. Çok renkli çiçekler de kullanılmayacağı gibi sarı ve tonları da çok tercih edilmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir