Karabaş Otu Faydaları
3 mins read

Karabaş Otu Faydaları

Hemen her bitkisel ürün satan dükkanda yer alan ve genellikle yol kenarlarında görülebilecek karabaş otu canlı mor rengi ile dikkat çekmektedir. Latince adı Lavandula Stoechas olan karabaş otu aslında halk arasında lavanta olarak da bilinir. Yaprakları dikdörtgen ve yeşil olan karabaş otunun kokusunun oldukça güzel olduğu bilinmektedir. Çok eski zamanlardan beri insanların üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu düşünülen karabaş otunun faydaları uzun yıllardır araştırılmakta ve her geçen gün yenisi eklenmektedir. 20 civarında çeşidi bulunan ve Akdeniz’de yetişen Karabaş Otu Atlas okyanusunun kıyısında Hindistan bölgesine kadar da yetişebilmektedir. İnsan vücuduna sağladığı faydalarla süs bitkisinin dışına çıkan lavanta aynı zamanda parfüm olarak da kullanılır. Aynı zamanda eski zamanlarda tıp alanında dezenfekte olarak da kullanılmış olan lavanta içerisinde C ve A vitaminlerini barındırmaktadır.

Karabaş Otu yani Lavanta faydaları arasında:

  • Kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve sinir hastalıklarını düzeltmeye yararlıdır.
  • Sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Çayı nikotin eksikliğini karşılayarak sigara bırakmada yardımcı olmaktadır.
  • Balgamı sökmektedir
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının iyileşme sürecini kısaltır
  • Gerginlik ve depresyonu azalttığı bilinir.
  • Uykusuzluk problemi olanların kullanılması tavsiye edilir.
  • Saç dökülmesini engeller.

Karabaş Otu Nerede Yetişir?

Nemli, ılık ve soğuk iklimlerde yetişen ve her ortama kolaylıkla alışabilen karabaş otu yol kenarlarında, dağlık bölgelerde, geniş arazilerde yetişir. Aynı zamanda ev içerisinde de yetişebilir. Kökleri uzun olduğundan ötürü daha büyük ve geniş saksılarda yetiştirilmesi uygundur. Tek yapılması gereken bir fide aldıktan sonra geniş bir saksıya dikerek ardından suyunu vermektir. Aynı zamanda Akdeniz Bitkisi olarak bilinen Lavanta, Atlas okyanusundan Hindistana kadar uzanan doğal bir yetişme alanına sahip. Bu geniş alan sayesinde gerekli evrimleri geçirerek her ortama uyum sağlayan karabaş otu cam kenarlarında ve balkonlarda da güzel görüntüsü sayesinde dikkat çeker.

Karabaş Otu Zayıflatır Mı?

Bildiğiniz gibi kilo vermek oldukça zahmetli ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte spor yapmanın dışında yenip içilen şeylere de dikkat edilmesi gerekir. Yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcı bazı bitkiler ile desteklenmesi gereken kilo verme sürecine karabaş otunu da ekleyebilirsiniz. Karabaş otu aslında iyi bir metabolizma dengeleyicidir. Alınan kalorilerin normal insanın yakması gereken seviyeye getirerek kilo vermek isteyenlere destek verir. Genelde çayı yapılan ve bu çay da vücuttaki toksinleri atmaya yarayan besinlerden oluşmaktadır. Karabaş otu vücudun şişkinliğini aldığı için daha dirençli olunmasını sağlar ve spor için gereken enerjiyi de destekler.

Karabaş otu kilo verdirmenin haricinde sigara bırakma sürecinde de sigarayı bırakmayı düşünen kişilere yardımcı olmasıyla bilinir. Vücut bağışıklığının tamamlanması için yardımcı olan karabaş otunun çayı tüketildiği zaman vücudun ihtiyacı olan toksin az da olsa karşılanmaktadır. Sigarayı bıraktırmanın haricinde sigaradan sonra alınan kiloların da gitmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir