Balkon Çiçekleri Hangileridir?
3 mins read

Balkon Çiçekleri Hangileridir?

Balkon Çiçekleri, balkonlarınızda kolaylıkla yetiştirebileceğiniz ve bakımını yapabileceğiniz çiçek türleridir. Bu çiçek türlerinin bazıları güneşe ve bazıları soğuğa dayanıklı çiçeklerdir. Bu nedenle balkonunuzun konumuna, sıcaklığına ve boyutuna göre yetiştireceğiniz çiçekler farklılık gösterebilir. Yetiştirebileceğiniz Balkon Çiçekleri şunlardır.

Sardunya

Bakımı ve yetiştirmesi kolay olan Sardunya, güneşin sıcaklığını dayanıklı olan bir çiçektir. Sardunya çiçeği organik maddece zengin topraklarda yetiştirilmesi gerekir. Sardunya çiçeğini yetiştireceğiniz toprağın genellikle nemli olması gerekmektedir. Balkonlarınızda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bu çiçeği sıvı çiçek gübresiyle iki haftada bir besleyerek bakımını yapabilirsiniz. Sardunya çiçeğiyle balkonlarınızı kırmızı, pembe ve turuncu renklerle donata bilirisiniz.

Lavanta

Yetiştirileceği toprağın geçirgen olması Lavanta’nın yetiştirilmesi için yeterlidir. Lavanta’yı balkonunuzun güneş alan bir yerinde saksı içinde yetiştirebilirsiniz. Soğuk havadan hoşlanmadığı için kış aylarında bakımına dikkat etmeniz gerekir. Lavanta çiçeğinin bakımı için yapacağınız en önemli adım çiçeği budamak ve havalandırmaktır.

Bodrum Papatyası

Papatyaya benzeyen çiçekleri olan ve genellikle bir sap üzerinde yetişen bir çiçek türüdür. Bu çiçek türü genellikle mavi, mor, krem ve pembe renklerinde çiçekler açmaktadır. Sıcak iklimlerde yetişen bir bitki olduğu için ve sıcaklığı sevdiği için kış aylarında bu çiçeğin köklerini kuru yapraklarla muhafaza edebilirsiniz.

Yasemin

Yasemin çiçeğini nemli ve geçirgen topraklarda yetiştirebilirsiniz. Bu çiçeği balkonunuzda rüzgârdan korunaklı olan bir bölgede yetiştirmeniz gerekir. Yaz aylarında renk renk açan tomurcuklarıyla balkonunuzu süsleyebilir.

Petunya

Bahçe ve çiçeklerle uğraşmayı seven kişilerin, Balkon çiçekleri arasında en çok tercih ettikleri çiçek türüdür. Petunya çiçeği geceleri sürekli olarak etrafına güzel kokular salmasıyla ünlüdür. Bol ışık seven yapısının yanı sıra bu çiçek hızlı bir şekilde büyüyebilir. Güneş ışığını seven Petunyalarınızı soğuktan ve rüzgarlardan korumanız gerekmektedir. Petunyalar, balkonunuz kırmızı, pembe, mor ve eflatun renkleriyle süsleyebilir.

Cam Güzeli

Cam güzeli çiçekleri gölgelerde yaşayabilen nadir çiçek türlerinden bir tanesidir. Güneş almayan bir balkonuz varsa ya da teras katında çiçek yetiştirmek istiyorsanız Cam Güzeli çiçeğini tercih edebilirsiniz. Gün doğumu sırasında alacağı güneşler Cam Güzeli çiçeğinin gelişmesi için yeterli olacaktır.

Lale

Balkonunuzda yetiştirebileceğiniz en karizmatik çiçek türü olabilir. Ancak yetiştirilmesi ve bakımı oldukça zahmetlidir. Bahar ayının gelmesi ve havaların ısınması ile çiçek açan Lale’nin soğanlarının saklanması ve iyi muhafaza edilmesi gerekir. Tüm bakımları zamanda yapıldığı taktirde ve diğer bitkilerden ayrı bir şekilde yetiştirildiğinde balkonunuz çok güzel bir şekilde süsleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir