Begonya Çiçeği Nedir? Nasıl Bakılır?
3 mins read

Begonya Çiçeği Nedir? Nasıl Bakılır?

Begonya Çiçeği daha çok ılıman iklimlerde yetişebilen bir bitki türü olur. Turuncu, beyaz ve kırmızı başta olmak üzere değişik renklere sahiptir. Pek çok insan evde çiçek yetiştirmeyi sever ve bu çiçek de ev ortamında yetiştirilebilecek çiçek türlerindendir.

Begonya Çiçeği

Begonya, ev ortamında rahatlık ile yetiştirmeye elverişli olan bir süs bitkisidir. Begoniaceae ailesine ait olan Begonya pek çok renkte görülebilir. Kırmızı ve beyaz olanları ile sıklıkla karşılaşılır. Begonya Çiçeği nedir denir ise öncelikle anavatanı Güney Amerika, Güney Afrika ve Asya olduğu söylenir. Çok fazla çeşitleri olan Begonya Çiçeğinden bazılarının şifa amacı ile kullanıldığı bilinir.

Begonya Çiçeğinin Bakımı

Begonya Çiçeğinin bakımı olarak bu çiçeğin nazik bitkiler grubunda olmasa da bakımının iyi yapılması gerekir. Her çiçekte olduğu gibi bu çiçeğin de bakımı doğru yapıldığında çiçek yaşamaya devam eder. Ev koşulunda da yetiştirilebilen bu çiçeğin sabah güneşini alması önem taşır.

Begonya bakımı dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir:

  1. Begonya çiçeği suyu sever bu neden ile toprağın az bir neme sahip olması önemlidir.
  2. Çiçeğin 2 günde bir sulanması ideal olur.
  3. Kış aylarında haftada 2 defa sulanır ve saksının delikli olması gerekir ki fazla su bu deliklerden dışarı çıkabilsin.
  4. Begonya Çiçeği, sabah güneşini alırsa daha iyi olur ve daha fazla güneş almaması gerekir.
  5. Bulunduğu yerde rüzgârın olmamasına özen gösterilir
  6. Kış aylarında 18 derecede tutmak sıcaklık anlamında ideal olur.

Fazla güneşe maruz kalmaması gerekir. Az bir güneş ve ışık Begonya Çiçeği için yeterli olur. Bu çiçek için daha çok gölge alanların tercih edilmesi gerekir.

Begonya Çiçeğinin Özellikleri

Süs bitkisi olarak tercih edilen bitki, ev koşullarında da yetiştirilir. Ilıman ortamları seven bu çiçeğin gelişimi sıcak ya da soğuk ortamlar yavaş olur. Tam anlamı ile renk cümbüşü olan çiçeğin Beyaz, pembe, sarı, kırmızı ve turuncu gibi pek çok rengi vardır.

Begonya Çiçeğinin ev dekorasyonu için de ideal çiçekler arasında yer alır. Begonya Çiçeği tercih etme daha çok dekoratif açıdan olur. Pek çok bitki ile beraber yaşayabilen bu çiçekler bulundukları ortama hoş bir koku verirler. Bakımı ve yetiştirilmesinin kolay olması yanı sıra pek çok rengi ile herkese ve her zevke hitap eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir