Beyaz Gül Nedir? Anlamı Nedir?
3 mins read

Beyaz Gül Nedir? Anlamı Nedir?

Arkadaşlığı, masumiyeti ve evliliği simgelen Beyaz gül, insanlık tarihinden bile önceye dayanan tarihe sahiptir. Yazı kaynaklarda 5000 yıl öncesi tabletlerde rastlanan Beyaz gülün anlam olarak şimdiye kadar varlığını getirmiş ve insanların gözdesi olmuştur.

Beyaz Gül

Eski Mısırda da yer alan Beyaz gülün kullanımı Roma İmparatorluğunda zirveye ulaşmıştır. Davetlerde güzel kokusu nedeni ile hep kullanılan gül, kadınların güzellik reçetelerini oluşturmuştur.

Beyaz Gülün Anlamı

Beyaz renkli gül nedir denir ise insanlık tarihi kadar geçmişinin olduğu söylenebilir. Çeşitli şekillerde insanların birbirine hediye ettiği ziyafet ve toplantılarda da süs amaçlı kullanılan ilk tercihler arasında yer alır. Beyaz Güller, her dönem popülerliğini korur ve derin anlamlar içerir. Yüzyıllardır sevgi, barış, mutluluk, saf ve derin duyguları ifade etmek için insan hayatında varlığını korur.

Bu gül, rengi itibari ile her zaman saflık ve erdem gibi sıfatlar ile beraber anılmış, bozulmamış ve bitmemiş bir dünyanın ya da duyguların masumiyetini ifade etmiştir. Bu sebep ile samimiyet ve saflık denince ilk akla gelen beyaz renkli gül olur.

Sevgiliye, özel bir duygu beslenen kişiye sevginin saf ve temiz olduğunu en iyi anlatan beyaz güller olur. Kırmızı gül tutkuyu anlatır iken beyaz güllerden hazırlanmış bir demet tutkunun aksine masumiyeti ve saf aşkı anlatır. Sadakat, saygı, masumiyet ve alçak gönüllük ile sürdürülen bir sevgiyi en iyi anlatabilecek tercih beyaz gül olur.

Aşk konusunda masumiyet, saf sevgi sadakati simgeler; ancak aşk konusu dışında da anlamları vardır. Hakikati, saygıyı, sessizliği ve gençliği de simgeleyen bu çiçekler aynı zamanda bir arkadaşa da hediye edilebilir. Arkadaşa hediye edildiğinde ise anlamı; sevgi, dostluk ve umut anlamı taşır.

Beyaz Gülün Kullanım Alanları

Arkadaşlık, dostluk ya da ikili ilişkiler dışında beyaz gül nerelerde kullanılır denir ise düğünler en önemli yerler arasına girer. Gelin çiçeği olarak da bilinirler ve geleneksel olarak düğünlerde gelinin elinde olurlar. Bu anlamda kullanıldığında birlik, erdem ve saf sevgiyi temsil eder.  1840 senesin İngiltere Kraliçesi Victoria’nın düğünü ile başlayan beyaz gülün kullanımı bugünlere kadar geldi.

Düğünler dışında yıl dönümleri ve cenazelerde de kullanımı çok olur. Evlilik yıl dönümlerinde saf sevgi ve sadakatin anlatılması için doğru bir tercih olur. Cenazelerde de başsağlığı anlamında kullanılarak cennet, saygı ve sevgiyi temsil eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir