Ağlayan Gelin Çiçeği Bakımı
4 mins read

Ağlayan Gelin Çiçeği Bakımı

Ağlayan Gelin Çiçeği Bakımı önemlidir. Hassas ve egzotik bir çiçek olarak büyümesi zor olarak görünse de büyük soğanların çiçeklenmesinden sonra Ağlayan Gelin Çiçeği Bakımı kolaydır. Tunik olmayan ampüllerden büyüyen gerçek zambaklardan oluşan Ağlayan Gelin Çiçeği en gösterişli çiçeklerdendir. Asya veya Avrupa kıtasında yetiştiği düşünülen Ağlayan Gelin Çiçeği bitkisi ile ilgili bilgiler çoğunun kökeninin Asya ve Avrupa olduğu gösterilmektedir. Bununla beraber Ağlayan Gelin Çiçeğinin bir başka çeşidi olan Fritillaria pudica Kuzey Amerika’nın batısında bulunmaktadır. Ağlayan Gelin Çiçeği nemli topraklarda güneşli ile parça gölge konumunda ekildiğinde en iyi şekilde büyüyecektir. Daha yaygın bahar çiçekleri açan ampüller arasında sıradan bir numunenin dışında isteyen bahçıvan için önemlidir. Büyüyen ağlayan gelin çiçeği 120 cm ve daha fazla uzabailir. Tohumlar geldiği zaman hazır olun.

Ağlayan Gelin Çiçeği soğan kemirmeyi seven sincaplara karşı koyacaktır. Eğer yanına ektiğiniz başka çiçekler varsa diğer soğanları korumaya yardımcı olabilirsiniz. Ağlayan gelin çiçeğini yaz güneşinde bırakmamalısınız. Gölgeli yerleri tercih ettiğinizde bir sonraki yıl eğer çiçeğiniz yerini severse birden fazla üretecek ve daha sonra daha çok çiçeğe sahip olacaksınız.

Ağlayan Gelin Çiçeği Faydaları

Çin Tıbbında kullanılan Ağlayan Gelin Çiçeği üretilen soğanları genellikle alternatif tıpta ve ilaç yapımında kullanabilirsiniz. Acı, tatlı ve biraz soğuk olan Ağlayan Gelin Çiçeği akciğer ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Soğutmayla beraber balgamları ve öksürüğü durdurmak için akciğeri nemlendirerek şişmeyi azaltacaktır. Soğanlardan kaynatılarak içilmesi halinde fayda görülecektir.

Ağlayan Gelin Çiçeği Anlamı

Ağlayan Gelin Çiçeği kişinin isyanını dile getirmektedir. Hayata veya beraberindeki isyanı anlatmaya yarayan Kral çiçeği olarak da bilinmektedir.

Ağlayan Gelin Çiçeği Hikayesi

Ters Lale olarak da adlandırılan Ağlayan Gelin Çiçeği ülkemizde Hakkari ve çevresinde yetişir. Dinsel olarak 2 tane hikayesi bulunan Ağlayan Gelin Çiçeği, Hıristiyanlıkta var olan bir inanışa göre; İsa çarmıha gerilmeye giderken geçtiği yoldaki tüm çiçekler saygı ve üzüntüyle eğilir, bir tek Ağlayan Gelin Çiçeği boyun eğmez ve mağrurluğunu korur. İsa’nın ölmeden önce ona bakışından ve ölümünden son derece etkilenen Ağlayan Gelin Çiçeği, utancından boynunu büker ve ağlar. Ağlayan Gelin Çiçeği, bu yüzden Hıristiyan aleminde kutsal sayılmaktadır.

Diğer bir öykü ise, geçmişte Hakkâri Bölgesi‘nde yaşayan Asuri’ler inde sabahları göbek bölümünden su çıkardığı için ona ‘Ağlayan lale’ ismini taktığı ve bu yüzden kutsal saydığıdır. Koruma altına alınmış Ağlayan Gelin Çiçeği, Kerbela, Kejan Lalesi, Kral Lalesi adlarıyla da anılmaktadır.

Ağlayan Gelin Çiçeği özellikle sıcak havaları seven ev çiçekleri arasında yer alır. Bu çiçeğin siz de bakımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Hemen tohum halinde alarak siz de evinizde, bahçenizde veya balkonunuzda kolaylıkla yetişirebilirsiniz. Siz de çiçek sayesinde hem evinizi daha da güzelleştirebilir harika bir görünümde dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir