Siyah Gül Anlamı Nedir?
3 mins read

Siyah Gül Anlamı Nedir?

Hem gizemli hem de zarif görünümüyle en ilgi çekici çiçekler arasında yer alan siyah güller doğada nadir olarak bulunduğundan ötürü fazlasınca dikkat çeker. Taşıdıkları anlam sebebiyle siyah güller çekici hale gelmektedir. Taç yapraklarında olan siyah görünüm koyu mor ve koyu kırmızı tonlarından oluşmuştur. Bulundukları mekana gotik ve grotesk bir hava katan siyah gülün anlamı ise diğer gül renklerinden çok daha farklı ve derin bir sembolizm içeriyor. Tüm çiçek türleri içerisinde estetik görünüme sahip olan siyah gül anlamından yazımızda bahsetmek istiyoruz.

Siyah Gülün Hikayesi ve Tarihi

Antik Yunan ve Roma İmparatorluğununa kadar uzanan siyah gülün hikayesi çok garip. Bu zamanlarda güç ve dayanıklılığın simgesi olarak karşımıza çıkan siyah gül 19. yüzyılda ve Kraliçe Viktorya Döneminde ise edeiyat ve sanat yoluyla popüler hale geldi. Önemi ve ciddiyeti temsil eden siyah gül o dönemde gizli mesajları iletmek için kullanılmıştır. 1980’li yıllardan beri Avrupa ve Amerika’da anarşistler tarafından sembolize edilen siyah gül Sicilya’da ise ölüm fermanı çıkarmak ile eş değer görülmektedir.

Siyah Gül Nerede Yetişir?

Türkler tarafından sıklıkla araştırılan siyah gül nerede yetişir sorusunun cevabı da burada yer alıyor. Türkiye’de değil de Dünya’da ki tek doğal siyah gül Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişiyor. Bu bölgede Arap güzeli, Arap Gelini gibi isimlerle de bilinen Halfeti Siyah Gülü ilkbaharın gelmesiyle tüm bölgeyi sarıp buranın hava şartlarından dolayı uzun süre rengini korumaktadır. Yarısı sular altında kalmış tarihi yerleşim yeri dünyanın hiç bir yerinde yetişmeyen siyah gülü sayesinde de her yıl pek çok turistin ziyaretine ev sahipliği yapmakta.

Siyah Gül Anlamı

Siyah gül anlamı bulunduğu kültüre göre farklılık gösterir. Yani hediye edilme amacı, hangi organizasyonda kullanılacağı, kime armağan edildiği siyah gülün anlamını değiştirebilir.

Mesela siyah gül pek çok kültürde ölüm ve yası temsil eder. Taç yapraklarının siyah renkte olması yas ve matemi sergilemektedir. Daha ilginç olan bir şey ise çok eski yıllardan beri kullanılan tarot kartlarında ölüm kartının siyah gül ile ifade edilmesidir.

Aynı zamanda küllerinden yeniden doğmayı da anlatan siyah gül, yeni başlangıç yapan ya da iş değişikliğinde bulunan kişiye de hediye edilebilir.

Bir olayın sona ermesini ya da bir durumun ortadan kalkmasını da ifade eden siyah gül romantik bir ilişki sona erip de yeniden başladığında da temsilen tercih edilebilir.

 

Siyah Gül Fiyatları

Siyah gül fiyatları pek çok kişi tarafından diğer gül çeşitlerine göre daha yüksek olmaktadır. Doğa şartlarında da yetişse, özel olarak da üretilmiş olsa siyah gül zahmetli ve narin çiçek olduğundan dolayı fiyatı da bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Bundan dolayıdır ki siyah gül hem olumlu hem de olumsuz olarak yorumlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir