Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?
3 mins read

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda hemen her yerde gördüğümüz teraryumlar evde, ofiste ve iş yerinde tercih edilen bir bitkidir. Teraryumlar bakımı kolay olmasının yanı sıra istenilen tarzda özel olarak hazırlanabildiği için çok tercih edilir. Teraryumların bakımı sulanması ve budanması gibi işlemler her mevsim tercih edilebilir. Yaz aylarında doğrudan yakıcı bir güneşle değil de aydınlık bir ortamda bakılması gereken teraryumlar, kış aylarında da oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Saksı ya da cam değişimi gibi ihtiyaçları bazı zaman zorunlu olan teraryumlar klima ya da rüzgar akımlarından korunmalıdır.

Teraryum Nasıl Sulanır?

Teraryumların sulanması oda sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. Sulama işlemi teraryum boyutuna göre çay bardağı veya su bardağı kadar yapılabilir. Sukulent adı verilen teraryumlar su spreyiyle sulanmaktadır. Teraryum bakımında en önemli nokta ise sulama işlemi yapılırken suyun toprağa gelmesi ve çiçeğin yüzeylerine gelmemesi gerekir.

Teraryum narin ve özel bir çiçek olduğu için ne çok karanlık ne de çok güneş alan yerlerde bırakılmamalıdır. Isıtıcı ya da sogutucu özelliği bulunan cihazlardan uzak tutulmalıdır. Bunlara dikkat edildiği zaman yaşam alanımızı renklendirmeye devam edecek olan teraryumlar ortamdaki radyasyonu da çekerler.

Teraryumlar diğer saksı çiçekleri gibi olmadığından dolayı budanması da aynı şekilde olmaz. Teraryum budanması özel ufak makaslar yardımıyla susuz kalan ya da bozulan yaprakların kesilmesiyle olur. Teraryum budanması özel dönemlerde değil de bozulma görüldüğü her anda yapılması gerekir.

Teraryum Nasıl Hazırlanır?

Teraryum hazırlanırken ihtiyacımız olan malzemeler;

  • Cam, seramik ya da özel tasarım teraryum alt malzemeleri
  • Küçük taşlar
  • Toprak(Torflu olması idealdir.)
  • Süsleme malzemeleri
  • Ve tabi ki Teraryum bitkileri ya da sukulentleri

Tüm malzemelerimizi tedarik ettikten sonra Cam ya da seramik tarzı özel alt malzemelerimizin zeminine küçük taşlar ile zemin hazırlamaktır. Bu zeminin üzerine isteğe bağlı olarak kömür de eklenebilir. Bu yaptıklarımız ile hem teraryum toprağının taze kalması hem de sürekli kendisini yenilemesi sağlanmaktadır.

Bu işlemlerden sonra toprağımız eklenerek teraryumun alt tarafı da tamamen hazırlanmalıdır.

Daha sonrasında ise bitkilerimiz ve süs malzemelerimiz de eklenerek yaşam ortamımızın renklendiricisi teraryum hazır olacaktır.

Teraryum Fiyatları

Hemen her yaşamın en özel çiçekleri konumunda olan teraryum fiyatları ile ilgili detaylar çiçek satılan yere göre değişiklik göstermektedir. Genel oalrak teraryumlar Türkiye’nin her noktasında özel ve tarz teraryumlar olarak ikiye ayrılır. Bu teraryumların fiyatı da 150 TL ile 5000 TL arasında farklılık gösterebilir. Yukarıda yer alan teraryum malzemelerini özel yapı marketlerden, çiçekçilerden ya da çiçekçi malzemesi satan herhangi bir kurumdan satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Genelde cam olarak elma şekli, armut şekli veya özel tasarım camlar tercih edilmektedir. Siz de buna göre tercihinizi yapıp teraryumunuzu hazırlayarak evinizi veya ofisinizi renklendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir