Kışın Açan Çiçekler Ve Bitkiler
3 mins read

Kışın Açan Çiçekler Ve Bitkiler

Kışın açan çiçekler ve bitkiler arasında kardelen, hercai menekşe, süs lahanası gibi seçenekler yer alır. Bu bitki çeşitleri kışın sert koşullarına rağmen rengarenk çiçekleri ile doğaya renk katarlar.

Kardelen

Kardelen, kara benzeyen süt çiçeği olarak adlandırılan ve kış aylarında açan bitki çeşididir. Nergisgiller ailesinde yer alır. Kardelen sadece kar bulunan bölgelerde değil, iklim şartlarının uygunluğu halinde su üzerinde de çiçek açabilen benzersiz bir türdür.

Ortalama 900 ila 1800 metre yükseklikte aynı zamanda nemli, humuslu toprakta rahatlıkla yetişir. Soğuk ve ıslak toprakları sever. Mineral bakımından zengin olan toprak üzerinde en verimli şekilde büyür.

Su isteği düşük orandadır. -15 dereceye kadar düşen hava değerlerine karşı dayanıklıdır. Ocak ayı başlangıcından Mart sonuna kadar, etkileyici çiçeklerini açmaya devam eder. Kardelen çiçeğinin bakımının iyi şekilde yapılası halinde etkileyici taç çiçekleri 3 ay boyunca korunur. Hassas ve nazik olan bu bitki türü dokunulmaktan çok fazla hoşlanmaz.

Hercai Menekşe

Hercai menekşe, menekşegiller familyasında yer alan, kışın açan çiçekler ve bitkiler arasında dikkat çeken bir seçenektir. Tohumlarının yetiştirildiği birinci yılında en verimli şekilde açar. 20 cm’e kadar boylanan hercai menekşe, üç köşeli ve içi boş dallara sahiptir.Yeşil renkli gövdeye sahiptir. Bu gövde tabandan başlayarak dallanır. Oval formda ve uçlarına doğru sivrilen, kenarları dişli yeşil yapraklara sahiptir.Çizgilerlerle ve doğal lekelerle kaplı, mor ve sarı kombinasyonuna sahip çiçekleri ile dikkat çeker. 5 adet taç yaprağa sahip olan çiçek kısmında her bir taç yaprak 10 cm genişliğine ulaşabilmektedir.

Kışın açabilen hercai menekşe aynı zamanda kurutularak kullanılmaktadır. Bu bitkinin toplanması ve kurutulması ardından demlenerek, çay şeklinde tüketiminin yapılması tercih edilir. Hercai menekşe çayı, idrar söktürücü işlevine sahiptir.

Süs Lahanası

Süs lahanası, tek yıllık veya iki yıllık olarak yetiştirilen, kış döneminde çiçek açabilen bir bitki türüdür. Klasik lahana gibi yemeğinin yapılması veya tüketilmesi mümkün olmayan bitki, süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Dış alanda dumanlı yeşil adı verilen kat kat açılmış yapraklara sahiptir. Kışın açan çiçekler ve bitkiler arasından süs lahanasının orta bölümünde açan yaprakları ise kırmızı, mor, beyaz, sarı renklerde açarlar. Düz çiçek yapraklarının uç bölümlerinde saçaklı bir görünüm bulunur. Derin dişli ve saçaklı yaprakları çarpıcı görünümdedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir