Ametist Çiçeği (Browallia)
6 mins read

Ametist Çiçeği (Browallia)

Gölgeli bir yerde, verimli bir şekilde çiçek açan ve uzun bir süre boyunca az bakım gerektiren bir yıllık çiçek arıyorsanız, browallia’yı düşünün.

Botanik olarak, browallia ( Browallia speciosa ) tropikal bir çok yıllıktır, ancak çoğunlukla bir yıllık sıcak hava olarak yetiştirilir. Yastık benzeri bir büyüme alışkanlığına sahip, orta derecede hızlı bir yetiştiricidir. Bir çiçeklik veya bir kaya bahçesine gruplar halinde dikilen koyu yeşil yapraklar, yaz boyunca alanı güzelce dolduracaktır.

Browallia, bir duvardan aşağıya inerken özellikle güzeldir. Çiçekleri sinek kuşlarını çeker.

Aynı zamanda kaplar ve asılı sepetler için popüler bir bitkidir. Saksı bitkileri, ilk sonbahar donundan önce kışlamak için iç mekanlara getirilebilir.

Bitkisel isim Browallia speciosa
Yaygın isim Browallia, Ametist çiçeği, Çalı menekşesi, Safir çiçeği
Bitki türü Yıllık olarak yetiştirilen çok yıllık
Olgun Boyut Bir ila iki fit yüksekliğinde, bir ila iki fit arasında yayılmış
Güneşe maruz kalma Bölge bölümü tamamen güneşli
Toprak tipi Kumlu, kil, tınlı
Toprak pH’ı 6,1 ila 7,5
Çiçeklenme Zamanı Yaz düşmek
Çiçek rengi Mavi, mor, beyaz
Sağlamlık Bölgeleri 10 ve 11
Yerel Alan Güney Amerika

Browallia Nasıl Yetiştirilir
Çalılığı teşvik etmek için bitkileri sıkıştırmanın dışında, browallia çok az bakım gerektirir.

Bir fidanlıktan browallia fidanı satın alsanız da, ya da kendi tohumlarınızı tohumlardan başlatsanız da, çiçek tarhlarına veya bordürlere browallia ekerken, onları en az dokuz inç aralıklarla ayırdığınızdan emin olun.

Browallia kendini yeniden tohumlayabilir, ancak çiçeklenme aşamasına yalnızca bölge 10 veya 11’de ulaşır; diğer tüm bölgelerde büyüme mevsimi çok kısadır.

Işık
Sıcak iklimlerde, browallia kısmi veya benekli gölgede yetiştirilmelidir . Öğleden sonra gölgesini tercih ediyor. Daha serin yerlerde, tam güneşe de tahammül edebilir.

Toprak

Browallia, organik madde bakımından zengin ve iyi drenajlı zengin toprağa ihtiyaç duyar . Asitli ila hafif alkali toprak en iyisidir.

Su
Toprağın kurumamasına ve eşit şekilde nemli kalmasına ama ıslak olmamasına dikkat edin. Öte yandan çok fazla su, esas olarak yeşillik ve az çiçekle sonuçlanacaktır.

Sıcaklık ve Nem
Browallia, tropikal sıcağı seven bir bitkidir. Dış mekana ancak tüm don tehlikesi geçtikten ve sıcaklıklar ısındıktan sonra dikin. Çok hafif bir don bile yapraklara zarar verebilir.

Gübre
İyi, zengin toprakla başlarsanız, browallia’nın sadece orta düzeyde gübrelemeye ihtiyacı olacaktır. Büyüme mevsimi boyunca birkaç kez düşük nitrojenli bir gübre uygulayın . Çok fazla gübre, çiçekler yerine çoğunlukla yeşillik ile sonuçlanacaktır.

Ancak kaplarda yetişen browallia, sulama sıklığına bağlı olarak yaklaşık ayda bir olmak üzere daha sık gübrelemeye ihtiyaç duyar.

Diğer Browallia Türleri
Tohum şirketlerinin sunduğu bir diğer browallia türü Jamaikalı unutma ( Browallia americana). Genellikle Ametist çiçeği veya Bush menekşesi olarak anılır – Browallia speciosa ile aynı ortak adlar .

Aynı zamanda ilk dona kadar verimli bir şekilde çiçek açan bir yıllık olarak da yetiştirilir . İçin Browallia americana için kurallara uymak Browallia speciosa’da bitkiler daha çalı büyüme alışkanlığı var ve esnetme gerektirebilir dışında.

Browallia americana kelebekleri ve arıları kendine çekiyor.

Konteynerlerde Büyüyen
Browallia, kaplar ve asılı sepetler için popüler bir bitkidir. Gölgeli bir bitki olduğunu aklınızdan çıkarmadan, bitkinin doğrudan sıcak öğleden sonra güneşine maruz kalmayacağı bir yer seçin.

Tohumlardan Yetiştirme
Bölgenizdeki son dondan sekiz ila on hafta önce iç mekanlarda tohumları başlatın. Tohumlar çimlenmek için ışığa ihtiyaç duyduğundan, onları toprağa hafifçe bastırın ve toprağı eşit şekilde nemli ve sıcaklığı 75 derece F civarında tutun. Fideler yedi ila 21 gün içinde ortaya çıkar.

Açık havada dikmeden önce genç bitkiler sertleştirilmelidir .

Kışlayan Browallia
Güneye bakan geniş bir pencereniz varsa, konteyner tesislerinizi kışlamak mümkündür. Gece sıcaklıkları 40 derecenin altına düşmeden önce onları iç mekana getirin ve bitkileri yönetilebilir bir boyuta getirin. Toprağı sürekli nemli tutun ama ıslak değil.

Sertlik bölgeleri 10 ve 11’de, kışın çiçek açması için sonbaharda saksılara browallia ekebilirsiniz. Tohumları küçük kaplarda başlatın ve büyüdükçe daha büyük kaplara taşıyın.

Yaygın Zararlılar / Hastalıklar
Browallia’nın ciddi hastalık sorunları yoktur. Yaprak bitleri, tripler, örümcek akarları, yaprak zararlıları ve beyaz sinekler gibi yumuşak gövdeli böcekler tarafından ziyaret edilebilirler. Bunlar böcek öldürücü sabunla kontrol edilebilir, ancak browallia özellikle sıcak havalarda kimyasallara karşı hassastır ve bu da yaprak hasarına yol açabilir. Tedavi edilmesi gereken gerçek bir istila olup olmadığını veya böceklerin hortumdan suyla kolayca temizlenip temizlenemeyeceğini tartın .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir