Ayçiçeği Çiçeği Anlamı Nedir?
4 mins read

Ayçiçeği Çiçeği Anlamı Nedir?

Ayçiçeği aynı zamanda Günebakan çiçeği olarak da adlandırılır. Mitolojik aşk hikayesinden gelen adıyla sana tapıyorum anlamına da gelir. Bazı çiçeklerde yaşanmış olaylardan sonra siimleri de farklı anlamlar taşır. Ayçiçeği Türkiye’de genellikle Marmara Bölgesinde yetişir. Güneşin olduğu yerde daha çok ve güneş gördükleri yerde daha büyük olduğu gözlemlenmiştir.

Ayçiçeği Neyi Anlatır?

Mitolojik hikayesini incelediğimizde hayranlığı ve romantikliği simgeleyen çiçekler arasında yer almıştır. Bulunduğu ortama hem neşe hem sıcaklık katan bu çiçek farklılılığıla herkesi kendine hayran bırakır. Her gün güneşe dönmesiyle insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Akşam olup da güneş battığında ise boynunu bükerler. Ertesi gün güneş çıktığında ise güneşe yeniden yüzünü dönerek açarlar. Her gün devam eden bu ritüel çiçekler arasında en romantik çiçek olma özelliiyle de bilinmektedir. A

Ayçiçeği Hikayesi

Bildiğiniz gibi her çiçeğin kendine özgü bazı hikayesi bulunur. Hikayesi bulunan çiçeklerden biri de Ayçiçeği olmaktadır.

Bir zamanlar köyün birinde bir kız yaşarmış. Güneş her gün güneş arabasıyla gökyüzünden geçerken, Köylü kızı güneşe aşık olmuş. Çok utangaç ve güzel olan köylü kızı aşık olduğunu güneşe söyleyemez. Sürekli sabahtan akşama kadar güneşe bakar. Ve zamanla ayçiçeğine dönüşürmüş. Köylü kızı güneşe olan aşkından ayçiçeğine dönüşmüştür. Mitolojik olarak farklı hikayeleri bulunan ayçiçeğinin bir diğer hikayesi de şöyledir. Mitolojik dönemlerde, Apollon yani güneş tanrısı kırlarda gezerken, bir kızı görür ve ona aşık olur. Daha sonra kız da Apollon’a âşık olduğunu fark eder. Uzun bir süre birlikte vakit geçiren aşıklar, Apollon’un birden nedensizce ortadan kaybolmasıyla son bulur. Kız öyle aşık olmuştur ki, dizleri üzerine çökerek tanrıya yalvarır. Bunu duyan tanrı, kızı günebakan çiçeğine dönüştürür. Böylece gündüz ortaya çıkan güneşe dönük ayçiçeği, akşama kadar güneşi seyretmektedir. Akşam olduğunda ise, boynunu bükerek, güneşin tekrar çıkmasını sabırsızlıkla beklemektedir.

Ayçiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği, insan sağlığında öneme sahip olan bir besindir. İnsan vücudunda iltihaptan dolayı ortaya çıkan çıban ve kurdeşenlerin iyileşmesinde rol oynayan ayçiçeği kolesterolü düzenleyerek düşürür. İnsan vücudundaki kan şeker oranını düzenleyerek kandaki şeker oranını artırmayıp dengeleyecektir. İçerisinde bulunan fosfor ve çinko nedeniyle kemik ve diş oluşumunda önemli etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kalp kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rol oynar. İçerisinde bulundurduğu çinko nedeniyle yaraları çok çabuk bir şekilde iyileştirerek sivilce oluşumunu engelleyecektir. Cildin yaşlanmasını geciktiren Ayçiçek aynı zamanda kanser oluşumunu da engelleyebilir. Ateş düşürücü özelliği olduğu düşünülen ayçiçek özellikle grip, soğuk algınlığı ve balgam gibi durumlarda ayçiçeği tüketmek önemlidir. Bunu tüketirken çekirdeklerinden soyulmuş olan ayçiçeğin 50 gramı suyun içerisinde kaynatılması gerekir. Suyun bir kısmı buharlaştıktan sonra altı kapatılarak çekirdeklerinin temizlenmesi gerekir. Daha sonra içerisine bir miktar şeker veya bal katarak günde 3 kere çay kaşığı ile içilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir