Zambak Çiçeği Bakımı ve Anlamı
3 mins read

Zambak Çiçeği Bakımı ve Anlamı

Zambak çiçeği bakımı ve bakılması kolay olan bir bitkidir. Özellikle doğrudan güneşe ihtiyacı olmayan bu çiçeğin bakımını yaparken ışıklardan faydalanabiliriz. Her süs bitkisi gibi Zambak da aşırı soğuk ve sıcak havalardan etkilenir. Yılda iki kez saksı değişimine ihtiyaç duyan zambak çiçeği yaz aylarında fazla su ihtiyacı olsa da aşırı sulamadan kaçınmanız gerekir. Çok önemli değişiklik olmazsa sulama işleminde olan kabı değiştirmemenizi tavsiye ederiz. Özellikle zambakın olduğu oda sıcaklığının 12 derecenin altına düşmemesi gerekir. Her bitkide olduğu Zambak çiçeğinin toprağında da bulunan vitamin ve minerallere dikkat etmeniz gerekiyor. Mineral takviyesine ihtiyaç duyulan bu bitkinin çiçeklerinin daha güzel görünmesi ve daha hızlı büyümesi için bakımını iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Zambak bitkisinin çoğaltılması için en iyi zaman Nisan ayıdır. Çoğaltma işlemini yaparken bitkinin köklerinden ayırarak yapmanız gerekir. Kökten ayırdığınız bitkiyi hemen başka saksıya diktiğinizde sulama işlemine de dikkat etmeniz gerekir. Kökünden ayırdığımız bitkiye az su verirken aynı zamanda gübre karıştırarak toparlanmasına katkı sağlarsınız.

Zambak Çiçeği Çeşitleri ve Anlamları

Gerek Türkiye genelinde gerek ise dünya genelinde 110 çeşit zambak çiçeği türü bulunur. Bu çiçek, mevsimlik çiçektir. Yani bazı çiçekler gibi yılın her ayında da çiçek verme özelliği bulunmamaktadır. Zambak çiçeğinin her rengi farklı bir anlama gelir. Zambak çiçeğinin anlamı Hristiyanlıkta büyük anlam taşımaktadır. Özellikle beyaz zambak Hristiyanlar için önemlidir. İffet ve erdemliğin göstergesi olarak gösterilen Zambak çiçeğinin adı aynı zamanda Meryem Çiçeği olarak bilinir. Üç yapraklı zambak, hayırseverlik ve umudu da simgelemektedir. Türüne göre zambaklar bazı insanlar için de farklı anlamlar taşıyabilir. Özellikle beyaz zambak iffeti ve erdemi, gelin zambağı yeniden doğuşu simgeler. Bunun en önemli nedeni de aynı yumrulu kökten diğer seneyi anlatır. Sarı renkli zambak ise diğer zambaklara göre sağlımlı yaşamı, hastalar için iyileşmayi ve şükretmeyi simgeler. Turuncu zambaklar da güven vermeyi anlatırken, kırmızı zambaklar da aşkı ve yoğun sevgiyi temsil eder. Bu sebeple nişan ve düğünlerde kırmızı zambak sıklıkla tercih edilmektedir. Pembe zambak ise bereket refahı, dostluğu, fedakarlığı temsil eder.

Zambak çiçeği lilyum çiçeği ailesinden olanlarla karıştırılmaktadır. Lilyum çiçeğiyle yan yana koyulduğu zaman farklar net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Zambak ise yaprakları daha gevrek ve daha hassas bir bitki olduğu için kokusu lilyuma göre daha ağır olmaktadır. Gövdesi ince ve zarif yapraklı olan zambak, lilyum kadar büyük yapıya sahip değildir. Zambak yaprakları aynı zamanda ince ve naif yapıya sahiptir. Yunan ve Roma medeniyetinde zambak çiçeği anlamı asalet, annelik ve doğurganlık, yeniden doğuş, canlanma, masumiyet ve saflık aynı zamanda gençliğin güzelliği anlamına gelir. Siz de evinizde zambak çiçeğini besleyerek muhteşem kokuya sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir