Unutmabeni Çiçeği Hikayesi
3 mins read

Unutmabeni Çiçeği Hikayesi

Unutmabeni çiçeği hikayesiyle ilgi toplayan ve ismiyle bile hediyelik çiçek olarak sevilen bir bitkidir. Unutmabeni bitkisinin küçük çiçekleri de aynı zamanda kolye, bileklik gibi hazılanarak satılabilmektedir.

Unutmabeni Çiçeği Hikayesi

Efsaneye göre unutmabeni çiçei hikayesi Allah’a yalvararak Unutma Beni Allah’ım diye dua etti. Bu sebeple de adı unutma beni olarak kaldı.

Unutmabeni Çiçeği Özellikleri

Yaprakları tıpkı fare kulağı şeklini anımsatan unutmabeni çiçeği şeklinden dolayı Fare Kulağı olarak da bilinir. 20 cm ile 30 cm arasında büyüyebilen bu çiçeğin yapısı serttir. Belli bir süre yaprakları yıldız şekline bürünür. Bilimsel olarak adı ise Myosotis Scorpioides’dir. Borage ailesi Boraginaceae’de ki otsu çok yıllıklı bitkidir.

Bu çiçeğin bulunduğu ortamlar özellikle havadar olmalı ve bol güneş ışığı almalıdır. Direkt güneş ışığını seven bu bitki balkonda, pencere önünde ya da kapalı terasta yetiştirilebilir. Daha uzun ömürlü olması için bulunduğu ortamda iyi hava akımı olması şarttır. Bu çiçek tohum verdikten sonra 2 yıl yaşar. Tohumlanması için sağlıklı bir toprak seçilmesi ve tohumlandıktan sonra da doğru sulama yapılması gerekir. 8 ile 9 gün çimlenmesi beklenmelidir. Unutmabeni çiçeği yerini beğenmediği zaman yaprakları soluk ve mat görülecektir. Kışın yapraklarını döken ve diğer yıl yeniden açan bu çiçeği soğuktan mutlaka korumanız gerekir.

Unutmabeni Ne Zaman Çiçek Açar?

Haziran ve Ağustos ayları arasında çiçek açan Unutmabeni çiçeği için Alman yazar Goethe zariflerin en zarifi demiştir. Çiçeklerin renkleri genelde mavidir. Fakat pembe ve beyaz renkli olanlarını da görebilirsiniz. Çok yıllık bir bitki olan unutmabeni çiçeği güneşli ya da yarı gölge alanlarda sağlıklı gelişim gösterip boylanacaktır.

Unutmabeni Ne Zaman Dikilir?

Bodur ve sık bir bitki olan unutmabeni çiçeği donma riski olmadığı zamanlarda dikilir. Mayıs ayından Haziran ayına kadar tohumları ekilebilecek olan Unutmabeni çiçeğinde çimlenmenin sağlıklı olabilmesi için güneşe ihtiyacı vardır. Eylül ayında ektiğiniz tohumların, kış mevsimini kapalı bir yerde geçirmesini sağlamalısınız. ilkbahar döneminde de dışarıya ekim yapabilirsiniz. Dikim yaptığınız takdirde toprak derinliğinin altı santim olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmabeni bitkisini evinizde, ofisinizde, iş yerinizde ya da bir arkadaşınıza hediye ederek değerlendirebilirsiniz.

Unutmabeni Hediye Edilir Mi?

Unutmabeni çiçeği tam anlamıyla hediyelik çiçekler arasında yer alır. Öyle gül, orkide gibi çiçeklerin yerini alan Unutmabeni anlamı hem manidar hem de güzel görünümü sayesinde sevilen ve tercih edilen çiçekler arasında yer almayı başarmıştır. Siz de bu çiçeği eşinize veya arkadaşınıza hediye ederek hem onun gönlünü alabilir hem de ona güzel bir jest yapmış olursunuz. Yani kısaca unutmabeni çiçeği hediye edilebilecek, güzel görünümlü, güzel kokulu ve evinizi ya da ofisinizin daha güzel görünmesini sağlayacak bir çiçektir. Siz de tohumunu satın alarak dikebilir veya hazır satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir