Flamingo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
4 mins read

Flamingo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Antoryum Flamingo bitkisinin bakımı hakkında detayları size aktarıyoruz. Antoryum çiçeği bakımında yapılması gerekenler nelerdir? Toprak değişimi, sulanması ve çiçeklendirmesi nasıl yapılır? sorularının cevabını siz değerli okurlarımıza vermek istiyoruz.

Flamingo Nedir? Flamingo Genel Özellikleri Nelerdir?

Antoryum, arum ailesinden gelmektedir. Arum çiçeği olarak da bilinen bu bitki genel olarak kuyruk çiçeği, flamingo çiçeği ve laceleaf adıyla da bilinir. Antoryum çiçeğinin latince adı anthurium schott çiçeği olarak da bilinmektedir. Kırmızı bir bitki olduğu gibi çiçekleri kalp şeklindedir. Bu çiçeklerin ortası da ya yeşil ya da sarıdır.

Kalp şeklindeki yaprak ve çiçekleriyle güzel görünüme sahip olan bu çiçeğin kırmızı renkte kocaman çiçekleri vardır. Beyaz, pembe, mor renkli çiçekli olanları da görülür. Sıcak ve gölge, aynı zamanda nemli ortamları seven Antoryum çiçeğini kesmeye kıyarsanız eğer vazoda da uzun süre yaşayacaktır.

Flamingo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Antoryum veya flamingo çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Çiçeğini dip bölgesinden verip yukarı doğru yükselten flamingo çiçeği öldüğünde yerine yenisi çıkacaktır. Saksıları genelde çok büyük olmamakla beraber büyümesi için en ideal boyut ise saksı boyutu olmaktadır. Eğer evinizin sıcaklığı uygunsa hızla gelişmeye devam eden Antoryum çiçeğinin hızlı büyüyebileceği en düşük sıcaklık geceli 20 derece, gündüzleri ise 28 derece olmaktadır.

 

Yıl boyu çiçek açan uzun ömürlü bu bitkinin yaprakları sanki özel olarak cilalanmış gibi bir görünüme sahiptir. Yüksek nem ihtiyacından dolayı yapraklarına su püskürtebilirsiniz. Ayrıca bu bitkiyi kesme çiçek olarak da kullanabilirsiniz.

Flamingo Çiçeği Saksı Değişimi

Flamingo bitkisinin saksı değişimi diğer çiçeklerde olduğu gibi yılda bir kez iki parmak genişleterek saksıya alınmalıdır. Orkide hariç neredeyse tüm bitkilerde saksı değişimi yılda bir kez iki parmak daha geniş saksıya alınarak gerçekleştirilebilir.

Flamingo Çiçeği Budama Nasıl Yapılır?

Flamingo çiçeğinin kuruyan ya da zarar görmüş yapraklarını budamak istiyorsanız bir budama makası ya da normal bir makasla, bağlantı yerine yakın bir noktadan budayabilirsiniz.

Flamingo Çiçeği Nerelerde Yetişir?

Antoryum çiçeğinin bakım ortamı, çiçekli bitkilerin hemen hepsinde olduğu gibi gün ışığı alan odalar olmaktadır. Çiçekli bitkiler de ışığın girdiği yerden beslenmektedir.

Flamingo Çiçeği Nasıl Sulanır?

Flamingo çiçeği sulamasını da diğer bitkiler gibi yapabilirsiniz. Bitkiyi sulamadan önce toprağı kontrol edin ve eğer toprak kuruysa su dolu bir kaba saksıyı oturtun. Beş on dakika bekledikten sonra saksıyı kaptan alabilirsiniz. Ya da suyu toprağına verin ve altındaki tabağa bırakmaya başladığında daha fazla vermeyin. Su dolan kabı boşaltın. Kapta su bırakırsanız, bitkinin çürümesine sebep olabilirsiniz. Su çok soğuk veya çok sıcak olursa bu bitkinizi olumsuz olarak etkiler. Antoryumun çoğaltılmasının en uygun zamanı ise mayıs ayıdır. Kökten yavru veren antoryum çiçeğini 15 Hazirandan yaz sonuna kadar ayırıp çoğaltabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir