Tespih Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
3 mins read

Tespih Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Hemen her çiçek gibi tespih çiçeği de onlarca kez sevildiği için tercih edilen çiçek türlerinden biri olmaktadır. İstediğiniz her yerden ister tohumunu isterseniz de buketlerini temin edeceğiniz tespih çiçeğinin bakımı çok kolaydır. Hem balkonları, hem bahçeleri hem de evlerimizi en çok süsleyen ve hoş renkleri, hoş kokularıyla dikkat çeken tespit çiçeği bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler mevcuttur. Özellikle soğuk havalara karşı dayanıklı olan tespih çiçeği -5 derecenin altında yetişmez. Kışın sulak yerlerde hiç sulama gereği duymadan dinlenebilir. Çiçeğin tohumuna sahip olmadan önce mutlaka hangi tür olduğunu ve ne tür soğuklara ve sıcaklara dayanabileceğiyle alakalı bilgi edinilmesi gerekir. Güneş seven bu bitkiyi gün ışığı alan bir yerde muhafaza etmeniz onun coşmasına neden olacaktır. Soğuk desek de gölgeden ve karanlık alanlardan hoşlanmayan tespih çiçeği bitkisi çok kapalı havasız yerlerde bitki yaprakları bozulur ve kısa sürede ölebilir.

Peygamber Tespihi Çiçeği

Eski zamanlardan beri bilinen peygamber tespihi çiçeği iki renkli yapısıyla ve ince yapraklarıyla dikkat çeken bir türdür. Hem hoş kokusu hem de ince yapraklarıyla dikkatleri çeken bu çiçek hoş kokusuyla beraber renklilik açısından sevilen bir çiçek türüdür. Tohum olarak ekilmesinin dışında soğan olarak da ekilen peygamber tespihi çiçeği her daim bahçelerin veya balkonların en çok sevilen en gözde çiçeklerinden biri olmaya devam ediyor.

Tespih Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Her ot gibi tespih çiçeğinin de vücuda ve ruh sağlığına iyi gelmektedir. Hem Akdeniz hem de Ege bölgesinde çok yetiştirildiğinden ötürü tespih çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Aynı zamanda balgam söktüren bir bitki olduğu gibi öksürüğe iyi gelen bitkiler ve çiçekler arasında yer alıyor. Hem şişkinliğe, hem hazımsızlığa hem de gaz sancılarına iyi gelen tespih çiçeğini kullanarak bu gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Tespih çiçeğinin yapraklarını kaynar su ile demledikten sonra tüketerek hazımsızlık, gaz sorunu, mide, sindirim ya da bağırsaklarla ilgili sorunlarla birinci dereceden baş eden bir bitkidir. Kabızlıktan en doğal kurtulma yollarından biri olarak bilinen tespih çiçeği oldukça güzel görünüme sahiptir.

Tespih Çiçeği Anlamı

Her çiçek türünde olduğu gibi tespih çiçeğinin de kendine özgü bir anlamı bulunmaktadır. Her rengi başka anlama gelen tespih çiçeğinin:

  • Sarı rengi ayrılığı temsil ederken,
  • kırmızı rengi aşkı temsil eder ancak daha çok ilahi aşk ve dini aşkı niteler.
  • Mor ve pembe rengi tespih çiçeğinin hasret anlamına geldiğini gösterirken
  • beyaz rengi saflığı ve temizliği temsil eder.

Bu sebeple hangi renk çiçek alacağınıza karar vermeden önce renklerin hangi anlama geldiğini öğrenmeniz hediye edeceğiniz kişiye göre farklılık gösterir. Satın almadan bu çiçek renklerinin anlamına göre kolay karar verebilirsiniz. Siz de tespih çiçeğini alıp sevgilinize veya eşinize hediye edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir