Orkide Çiçeği Nedir Bakımı Nasıl Olur?
3 mins read

Orkide Çiçeği Nedir Bakımı Nasıl Olur?

Orkide çiçeği belki de çiçekler arasında en anlamlı ve zarifi olanıdır. Orkide çiçeğinin binlerce çeşidi vardır. Özellikle beyaz renkli orkide oldukça popüler olur bunun yanı sıra eflatun, mor, pembe ve mavi orkideler de ilgi görüyor.

Orkide bitkisi güzel olduğu kadar anlamlı bir hediye olur. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen çiçekler arasında yer alır; ancak hediye edilen orkideler zaman içinde çiçeklerini döker ve sonra yeniden çiçeklenmesi için doğru bakım gerektirir.

Orkide Çiçeği 

Orkide çiçeği, çiçekler arasında en narin ve zarif çiçeklerden biridir. Birine orkide göndermek net bir anlam içermiyor; ancak gönderme amacınıza göre çiçek; romantizm, zarafet ve asaleti simgeler, bu duygular ile orkide çiçeğinin gönderimi yapılır.

Orkide nedir denir ise bu çiçek ile kişi kendini nadir ve eşsiz hisseder ve bu şekilde farklı anlamda duyguları ifade edilmesine katkı sağlar. Orkide neyi simgeler denir ise en başta masumiyet ve asaletin simgesi olur. Bu şekilde anlamlar içeren ve görüntüsü ile de kendine âşık eden bu çiçeklerin değer verilen birine gönderilmesi kuşkusuz ki o insanları çok mutlu etmeye yetiyor.

Orkide Çiçeği Nedir?

Orkide çiçeği nedir öncelikle çiçek dünyası apayrı bir dünya olup özel günlerin çiçeği olan Orkide de ayrı bir yere sahiptir. Diğer çiçeklere göre biraz daha pahalı olan bu çiçek binlerce farklı çeşidi ile en geniş familyaya sahiptir. Orkide çiçeği, salepgiller ailesinden olduğu gibi çok yıllık bitkiler sınıfına dâhildir.

Orkide Çiçeğinin Bakımı

İri kökleri ve sık çiçekleri ile en çok ilgi duyulan çiçeklerden biri olan orkide bakımı özen ve hassasiyet gerektirir. Orkide çiçeğinin bakımı en önemli noktası çiçeğin doğru sulanması olur. Doğru sulanmadığı takdirde çiçek küserek ve kurur. Orkide bakımında yaparken sulama kadar güneş ayarı ve saksı seçimi de önem taşır.

Orkideler, 18 derecenin altındaki ve 19 derece yükseklikteki sıcaklıkları sevmezler. Sıcaklık, orkideler için en önemli kaynak olur. Güneşsiz yaşayamayan orkideler, direk olarak güneşi almayı da istemezler. Toprak da bir diğer önemli etkendir. Orkidenin kendine has bir toprağı vardır. Bu çiçekler nefes alan toprağı ve toprağın az olmasını ister. Saksı seçiminde de şeffaf saksıya yer verilmesi iyi olur. Bunun nedeni de en yapraklar kadar köklerin de güneşe ihtiyaç duymasıdır. Saksının şeffaf olması gibi saksı altından suyun çıkabilmesi için deliklerin de olması gerekir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir