Morus Alba Ağacında Yetişen Dutun Faydaları
3 mins read

Morus Alba Ağacında Yetişen Dutun Faydaları

Morus Alba adı verilen ağaçta yetişen dut genelde insanlar tarafından kırmızı olarak düşünülse de bunların beyaz, siyah ve mavi renkleri de vardır. Dut ağaçları yılda 10 metreye kadar büyüye bilmekle beraber aynı zamanda 30 metreye varınca tam olgunluğa ulaşabilmektedir. Bir kaç ay içinde olgunlaşan ve Mayıs ayında tamamen olgunlaşan dutların yapısı bögürtleninkine çok benzer. Aslında greyfurt gibi tadı olsa da oldukça tatlıdır ve kurusu da yenilebilir.

Beyaz Dutun Faydaları

Mideniz için faydalı bir besin olan dut, kabızlığı hafifletir ve kilo vermenin mükemmel yoludur. Sindiriminizi kolaylaştırabilmek için yenebilecek dut, vücudunuzun diyet lifini gerektirir. Kabızlık, şişme ve mide kramplarının hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Sağlıklı sindirim sisteminizin oluşmasına katkı sağlayan dut, vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düşürmenin iyi yoludur. Bu da kardiyovasküler problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Özellikle beyaz dutlar, vücudun şeker seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olurlar. Dutta yer alan bu bileşikler yavaş yavaş bağırsakta ki şekeri paylaşarak yavaşça kan içine emilmelerine izin vererek şeker seviyelerini düzenli bir şekilde tutar.

Eğer kendinizi kanserden korumak istiyorsanız mutlaka dut tüketmelisiniz. Tümör hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdurmak ve aynı zamanda kanserdan korunmak için dut tüketmeniz gerekir. Ayrıca anti kanser özelliklerine sahip olan resveratrol içeren dut cilt kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve tiroidle savaşır.

Vücutta olan kan akışını düzenleyen dut kan basıncını kontrol ederken kanı da temizlemektedir. Dutun içerisinde yer alan antioksidanlar, kalpten vücudun diğer bölgelerine kadar kan akışını düzenler. Dut, demir açısından zengin olduğundan dolayı kırmızı kan hücrelerinin üretimine teşvik edecektir. Aynı zamanda kan basıncını düşüren potasyumu içerirler. Uzun yıllardan beri kan sağlığı için bir çare olarak kullanılan dut, kanı temizlemek ve üretimi arttırmak için kan toniklerine katkı sağlarlar.

Demir bakımından da güçlü olduğu için kansızlığı tedavi eden dut mükemmel etkiye sahiptir. Yorgunluk ve baş dönmesi gibi semptomları iyileştiren dutta bulunan yulafın lif, antioksidan ve flavonoid içerdiğinden dolayı kalp sağlığını iyi hale getirecektir.

Siyah Dutun Faydaları

Gözleriniz için faydalı olan siyah dut, gözleri oluşturan hücrelerdeki oksidatif stresin azaltılmasına da yardımcı olmuştur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu siyah dutun beyin damarlarını açık tuttuğu ve beyni daha sağlıklı tuttuğu ileri sürülmüştür. Alzheimeri uzak tutabilmek için dut içerdiği antioksidanlarla sağlıklı olmanızı sağlar.

Çin otlarıyla birleşince saç kepeğini de önlemeye yardımcı olan siyah dut C vitamini ve B vitamini gibi önemli vitaminleri de içerdiğinden dolayı saç büyümesine teşvik eder ve saçın kırılmasını engeller. Antioksidan özelliklere sahip olan dut, mükemmel sindirim kabiliyetinden dolayı kilo vermek için de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hiç bir zararı dokunmayan dutun hemen herkes tarafından tüketilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Yinede herhangi bir sorunla karşılaştığınızda doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir