Aşk Merdiveni Bakımı, Sulama ve Çoğaltması Nasıl Yapılır?
4 mins read

Aşk Merdiveni Bakımı, Sulama ve Çoğaltması Nasıl Yapılır?

Aşk Merdiveni Bakımı Nasıl Yapılır? Aşk Merdiveni Bakımı, Sulama ve Çoğaltması Nasıl Yapılır? konusuyla ilgili tüm detaylardan yazımızda bahsettik. Eğrelti otu ya da nephrolepis adıyla da bilinen Aşk Merdiveni ile ilgili tüm detaylardan sizlere bahsetmek istiyoruz.

Genellikle iç mekan ve salon bitkilerinden olan Aşk Merdiveni bitkisi hem görünümü hem de aşkı çağrıştırmasıyla sevilen bir bitkidir. Nemli ortamları seven bu bitki gelişim döneminde suyu çok sever. Kış aylarında daha az su vererek yetiştireceğiniz bu bitkiyi 15 günde bir gübrelemeyi ihmal etmeyin. Bitkiyi çoğaltmak için bitkinin köklerinden ayırma yöntemini kullanabilirsiniz.

Aşk Merdiveni Nedir?

Aşk Merdiveni aynı zamanda nephrolepis ya da eğrelti otu adıyla da bilinir. Pek çok türü olan Aşk Merdiveninin boyu çevresine 2 metreye kadar yayılabilir. Her dönemi yeşil renkli olan bu bitki asitli topraklardan hoşlanmaktadır. Yazın sulanmayı ve yapraklarına su püskürtmeniz gerekir. Kış günlerinde su isteği azalan aşk merdiveninin yarı gölge ortamlarda sağlıklı gelişim gösterdiğini göreceksiniz. Üzerine direk güneş ışığı geldiğinde yapraklarının kuruma sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Aşk Merdiveni Anlamı

Evinizde bir türlü büyüyerek gelişmeyen, yaprakları kuruyup dökülen, solan aşk merdiveni çiçeğine ne yapılırsa yapılsın çare bulunamamıştır. Bir gün başka, canlı mı canlı bir aşk merdiveni çiçeği getirilmiş ve solan çiçeğin yanına konmuştur. Yani aşk merdiveni büyüyüp serpildikçe, açıldıkça eski aşk merdiveni de aşka gelerek yeniden canlanmıştır. Bunun hemen ardından çiçeğina adı Aşk Merdiveni olarak kalmıştır.

Aşk Merdiveni Nasıl Çoğaltılır?

Aşk merdiveni çiçeğinin çoğaltma işlemi köklerden ayırma yöntemiyle yapılabilir. Çiçeğin kökünden çıkarak uzayan ince kısımları yeni bitkilerdir. Bu bitkileri ayırarak yeni saksılara dikebilir ve yeni aşk merdivenleri edebilirsiniz.

Aşk merdiveni çiçeği doğrudan ışık almakta hoşlanmayan bir çiçektir. Doğrudan ışık alan aşk merdiveni çiçeği kuruyabilir. Ancak rahat büyüyebilmesi için aydınlık ortama ihtiyaç duyarlar. Az ışığa maruz kalan Aşk merdiveni çiçeğini haftada bir ışık aldığı yöne doğru çevirebilirsiniz.

Aşk Merdiveni Nasıl Sulanır?

Aşk Merdiveninin toprağı kuru kalmayacak şekilde sulanması doğrudur. Fakat sulama yaparken dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü sulamanın fazla olması veya saksıda su birikmesi topraklarının sararmasına neden olabilir. Çok sıcak ya da soğuk ortamlarda kalması çiçeğinizin sorun yaşamasına neden olur. Saksısı ıslanacak kadar su vermemeli ve çok susuz bırakmamalısınız. Hava akımlarından korumalı, başka cisimlerle temas ettirmemelisiniz. Sulamalarınızı günün aynı saatlerinde yapmanız çiçek bakımında önemli rol oynar.

Eğreltiotu olarak bilinen bu tür asitli topraklardan hoşlanmakla beraber yazın bolca sulamanız gerekir. Yapraklarına su püskürtmeli ve kış günlerinde çok sulamamalısınız. Yarı gölge ortamlarda sağlıkla gelişen bu bitkinin üzerine güneş ışığı gelirse yaprakları kuruyabilir. Üzerine aşırı güneş ışığı gelirse bitkinin yaprakları kuruyacak ve bir süre sonra ölecektir. Bundan ötürü bitki bakımını düzgün yapmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir