Damat Mendili Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
2 mins read

Damat Mendili Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Damat Mendili çiçeği Orta Afrika’da ortaya çıktı. Aynı zamanda Afrika kıtasının güney kısmında da yetişmektedir. Aynı zamanda Cordifolia adı verilen bu bitki son derece narin bitkiler arasında yer alır. Uzun ömürlü olan bu bitki 12 ay boyunca solmadan kalır. Mevsimsel koşullar bitkinin büyüyüp gelişmesinde etkilidir. Ülkemize sıcak ve ılıman bölgelerde yetişebilir. Ortalama 40 cm boyuna erişen damat mendili çiçeği hatrı sayılacak oranda da büyüyebilir.

  • Bakımı son derece kolay olan bitkiler arasında yer almaktadır.
  • Humus ve kum içeriği yüksek olan topraklar seçilmelidir.
  • Güneş ışığı ile doğrudan temas ettirilmesi gerekir.
  • Su sorunu olmaksızın sulamaya ihtiyaç duymaktadır.
  • Su olmadan geçen iki ya da üç gün bitkinin kurumasına neden olabilir.
  • Tuzlu su ile sulanabilir ve direnç göstermektedir.
  • Sahil şeridi şehirlerde sorunsuz ekilebilir.

Damat Mendili Çiçeği Faydaları

Kaliteli bir bitki olarak bilinen Damat Mendili Çiçeği budaması özenle yapılmalıdır. Ayrıca budanan bölgenin de köklerine doğru gizlenmesi bölgede toprağı zenginleştirecektir. Özellikle bir bölgede yüksek değerlere sahip olarak toprak değişimi yapılmak isteniyorsa minerallerin sağlanması için damat mendili çiçeği parçalarının serpilmesi etkilidir. Sağlık açısından yararlı olan bu bitki yaşam alanlarımızda yer almalıdır. Ayrıca damat mendili çiçeğinin göz alıcı mor ve beyaz çiçek renkleri psikolojik açıdan da katkı sağlamaktadır. Sizde evlerinizde yaşam alanlarınızda damat çiçeğini bulundurabilirsiniz. Psikolojik etkilerinin yanı sıra iç açıcı ve rahatlatıcı özelliğiyle bilinen bir bitkidir.

Yüksek don oranı olmayan bölgelerde ve sıcak iklimlerin yanı sıra yağmuru bol olan Britanya iklimi olarak bilinen Karadeniz ikliminde bu bitki yetişebilir. Bitkinin budaması önemlidir. Bitki topraktan daimi olarak çinko ve çelik gibi mineralleri emer. İhtiyaç duyulan yerlerde bahçeye ve balkona güzellik katar. Ev içerisinde de bakılması uygun olan Damat Mendili Çiçeği son derece nazlı çiçekler arasında yer alır. Kuruyan yaprakların dalından kopmasını beklerseniz eğer bitkinin tamamen kurumasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle bitkinin bakımını günlük olarak yapmanız daha doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir