Buz Çiçeği Bakımı ve Çoğaltması
3 mins read

Buz Çiçeği Bakımı ve Çoğaltması

Buz Çiçeği Bakımı, özellikleri, sulama ve çoğaltma detayları bitkiyi seven ve beslemek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Buz çiçeği bildiğiniz gibi az bakım gerektiren ve su almayan bahçeler için ideal bitkilerdedir. Latince adı Aprenia cordifolia olarak bilinir. Aptenia Latince anlam olarak kanatsız anlamına gelmektedir. Buz Çiçeği Bakımı ve Çoğaltması Nasıl yapılır?

Buz Çiçeği Bakım

Buz Çiçeği tam güneş alan alanlarda sağlıklı bir şekilde gelişim ve yayılım gösterir. İyi bir şekilde drene edilmiş olan kumlu toprak karışımlarında sağlıklı bir gelişim gösterecektir. İyi drenaja sahip olan toprakta ve daha geniş bir saksıda buz çiçeği bakımı yaptığınızda bitkinin sağlıklı yaşamasını sağlayacaksınız. Buz çiçeğinin bulunduğu toprak kurudukça sulanmalıdır. Fakat kışın toprağı kuru tutulmamalıdır. İlkbahar mevsimihnde toprağına hafif gübre verilebilir. Isıya, kuraklığa ve tuza dayanıklıdır. Kaya bahçelerinde sıklıkla rastlanılan bu bitki açan çiçekleriyle harika bir görüntü oluşturur. Sepet ve askılı saksılara rahatlıkla dikilecek bir çiçektir. Buz çiçeğinin büyümesi ve gelişmesi olduk.a kolaydır. Sulu bir yer örtüsünde veya yamaçların erozyonunu önlemek için iyi bir seçim yapılmalıdır.

Buz Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Buz Çiçeği çoğaltılması oldukça kolaydır. Tohumla veya çelik alma yöntemiyle kolaylıkla çoğaltacağınız buz çiçeği tohumları ilkbaharın erken dönemlerinde nemli topraklar yüzeyinde ve sıcak bir ortamla filizlenebilir. Çelikten alma yöntemini de yaz boyunca gerçekleştirebilirsiniz. Bitkinizin herhangi bir dalından küçük bir parça koparsanız ve bu parçayı toprağa dikseniz bile bu bitkinin 3 hafta içinde köklendiğini göreceksiniz. Buz Çiçeği Bitkisini yaz mevsiminde dikebilirsiniz. Tohumlarını ise erken ilkbahar döneminde ekmelisiniz.

Buz Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Buz Çiçeği ilkbahar ve yaz mevsiminde parlak prmbr veya morumsu, küçük papatyayı andıran çiçekler üretir. Buz çiçekleri haşere ve hastalıklara maruz kalmayan bir bitkidir.

Buz Çiçeği Özellikleri

Güney Afrika’ya özgü bir bitki türü olan Buz Çiçeği uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Güneşte parlayan, dolgun ve kalp şeklidne olan yapraklardan oluşan çok yıllık sulu bir bitkidir. Açık yeşil, pürüzsüz, oval veya kalp şeklinde olan yapraklarının kenarı 6 cm uzunluğunda 2.5 cm genişliğindedir. Birçok ince, doğrusal yaprakları, küçük sarı bir merkezde olan astere benzeyen bitkinin çiçeği genelde öğlen veya öğleden sonra erken saatlerde açılacaktır. Kuru ve çözülen meyveler olarak bilinir. Kapsüller, her bölmede bir kahverengi ve siyah olmak üzere 4 odacıktan oluşur.

Buz çiçeği hemen her yerde yetiştirilebilen, bakımı kolay olan ve uzun süre evinize eşlik edecek olan bir bitkidir. Siz de evinizde, ofisinizde tercih edeceğiniz bu bitkiyi kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir