Kahkaha Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
3 mins read

Kahkaha Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kahkaha çiçeği olarak bilinen çiçeğin bir diğer adı da petunyadır. Türkiye genelinde yaygın olarak kullanılan bu bitki parkların, bahçelerin ve balkonların sevilen çiçeklerindendir. Yaz aylarında rengarenk çiçekler hem hoş kokusuyla hem de görüntüsüyle hemen herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Pembe, sarı, beyaz, kırmızı, turuncu, mor, lila, ebruli gibi renklere sahip olan Kahkaha çiçeği bakımı kolay olan çiçeklerdendir. Bir defa ekilince kendi kendine büyüyebilen bu bitki dört mevsim kalıcı olan bir bitkidir. Sık sık çiçeklenmesiyle de çiçek sevenlerin ilgi odağı olmayı başarmış olan kahkaha çiçeği çok ilgiye ihtiyaç duymayan bir çiçektir. Kumlu ve taşlı toprağa ektiğiniz zaman çiçeğin büyümesi olumlu olarak etkilenecektir. Çok güneşi sevmeyen bu bitki gölge alanları daha çok sevmektedir.

Kahkaha Çiçeği Faydaları

Pek çok bitki ve çiçekte olduğu gibi kahkaha çiçeğinin de bilinen bazı faydaları vardır. Bunun en önemli faydası ise sindirim sisteminde düzensizlik yaşayanlar içindir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan kahkaha çiçeği kabızlık sorununu gidererek hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları ve bağırsak nezlesi için oldukça faydalıdır. Safra kesesinin salgısını artıran kahkaha çiçeğini kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekiyor. Çünkü bu çiçek herkese aynı etkiyi yapmayacaktır.

Kahkaha Çiçeği Özellikleri

Sarmaşık ailesine ait olan Kahkaha çiçeği kuru toprakları sever. Daha çok sabah saatlerinde çiçek açan kahkaha çiçeği akşam güneş battıktan sonra çiçek açacaktır. Farklı renklerde olmaktadır. Tüm nemi yapraklarına çeken bu çiçeğin yeşil kalp şeklinde yaprakları vardır. Tohum ile çoğalan bu çiçek kesinlikle saksı bitkisi değildir. Bundan dolayı ev içinde büyütülmesi uygun değildir. Bahçede ya da balkonda büyütülmesi daha doğrudur. Yaz çiçeği olmakla beraber kışın kuruyarak çekilmektedir. Bakması oldukça kolay olan bu çiçeğin küçük çiçekli, büyük çiçekli ve sürüngen kahkaha çiçeği olmakla beraber üç çeşidi vardır. Genelde park ve bahçelerde görülen kahkaha çiçeği diğer çiçeklere oranla daha güzel görünüme sahip olduğu için hemen herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kahkaha çiçeğini siz de bahçenize veya balkonunuza ekerek bahçenizi veya balkonunuzu daha da güzelleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir